USA teatel löövad sanktsioonid Vene auto-, tanki- ja arvutitootmist

Hoklimängu avatseremoonia Venemaal Nižni Tagilis, kus asub riigi üks tähtsamaid tankitehaseid.
Hoklimängu avatseremoonia Venemaal Nižni Tagilis, kus asub riigi üks tähtsamaid tankitehaseid. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Lääneriikide kehtestatud sanktsioonid Venemaale vastuseks Ukraina ründamise eest on juba peatanud Vene autotootja töö, takistavad tankitehaste ja arvutivalmistajate tegevust, ütles USA kaubandusministeeriumi kõrge ametnik.

Ekspordipiirangutega Venemaale on ühinenud 33 riiki ning nendel on juba oluline mõju [Vene presidendi Vladimir] Putini sõjale, ütles USA väliskaubanduse ministeeriumi ekspordi valdkonna abiminister Thea Kendler.

Ehkki USA osakaal Venemaa impordis on ainult viis protsenti, moodustab Euroopa Liidu ja teiste USA liitlaste eksport kokku ligi poole Venemaa impordist.

Kendleri sõnul ei anna ekspordipiirangud kiiret resultaati, kuid lisas, et Ukraina valitsuse andmeil on kaks Venemaa tankitehast juba pidanud peatama oma töö, kuna neil ei ole enam välismaal valmistatud komponente.

Samuti on Venemaa pooljuhtide ning arvutite tootja Baikal Electronics ära lõigatud integraallülituste tarnetest, mis takistab tal oma toodangut valmistamast, märkis Kendler.

Maailma suurim kiibivalmistaja Taiwan on Venemaa turult lahkunud, jättes Venemaa ettevõtte Center of SPARC Technologies ilma kiipidest Elbrus, mida kasutatakse laialt Venemaa luure- ja militaarsüsteemides, lisas USA ametnik.

Prantsuse autotootja Renault, mis toodab Venemaal sõiduautosid Lada, on teatanud, et peatab oma Moskva tehase ning kaalub oma enamusosalusest loobumist Vene suurimas autottotjas AvtoVAZ.

Kendleri sõnul on USA rahandus- ja kaubandusministeeriumi ametnikud käinud läbirääkimistel Londonis, Brüsselis, Pariisis ja Berliinis, et ekspordipiirangutes kokku leppida ning sarnased kõnelused käivad ka Jaapani, Lõuna-Korea, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaaga.

"Ma usun, et saan peagi teatada samameelsete riikide uutest ekspordipiirangutest," ütles Kendler.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: