Lätis lõppes reedel hulk koroonapiiranguid

Mask.
Mask. Autor/allikas: ERR

Euroopast, sealhulgas ka Eestist tulijad pääsevad reedest Lätti koroonapassita. Enamikes avalikes kohtades viibimiseks pole mask enam kohustuslik. Siiski nõutakse kirurgilist maski või FFP 2 respiraatorit endiselt ühistranspordis, tervishoiu- ja sotsiaalabiasutustes.

Reedel võis näha Lätis üsna kirjut pilti – osa inimesi kandis maski kauplustes endiselt edasi, enamik seda siiski ei teinud. Kuid kaupluste esindajad keeldusid veel kommentaaridest, kas leevendused mõjutavad kuidagi ka poodide külastatavust.

Lätis on koroonaviirusega nakatumine nüüd Euroopa Liidu keskmisest väiksem – see võimaldas enamiku karmidest piiranguist kaotada.

Kontserdile, kinno, restorani või poodi minnes pole maski enam vaja, ühistranspordis küll, erandiks on taksod.

Kuigi nüüd pääseb ka tööle koroonapassita, jättis valitsus asutuste juhtidele õiguse teatud olukordades vaktsineerimistõendit või testitulemust siiski küsida. Tervishoiu- ja kinnipidamisasutustes nõutakse teiste inimestega kokku puutujailt siiski jätkuvalt vaktsineeritust, haridusasutuste töötajaile kehtib see nõue õppeaasta lõpuni.

Koroonapassi või negatiivset testi nõutakse endiselt ka neilt, kes saabuvad Lätti väljastpoolt Euroopat niinimetatud kolmandatest riikidest.

Lätis muutus ka testimise kord. Regulaarne testimine on vajalik vaid tervishoiu-, sotsiaal- ja kinnipidamisasutuses ning erikoolides. Riik tervikuna hakkab kasutama professionaalseid antigeeniteste, positiivse tulemuse puhul väljastab meditsiiniasutus ka läbipõdemise sertifikaadi.

PCR-teste tehakse nüüdsest vaid arsti saatekirjaga ja erandjuhul, näiteks haiglas enne operatsiooni.

Haiglate jaoks tähendab piirangute leevendamine aga ka seda, et koroonaosakondades enam kahekordset palka ei maksta. Noorte arstide ühendus aga soovitab kehtestada kõigis koolides kohustusliku meditsiinialgõppe. 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: