Narva-Jõesuu plaanib Tiit Vähilt kuursaali ära osta ja sinna kooli rajada

Narva-Jõesuu kuursaal.
Narva-Jõesuu kuursaal. Autor/allikas: Wikimedia Commons/Kulmalukko

Põhjaranniku teatel jõudsid Narva-Jõesuu linnavalitsus ja Tiit Vähile kuuluv OÜ Novesco põhimõttelisele kokkuleppele, et linn ostab linnasüdames asuva kuursaali ettevõtjalt ära ning rajab sinna riigi toel 180 lapsele mõeldud põhikooli ja lasteaia.

Vaatamata omavalitsuse väidetavale valmidusele kuursaal ära osta, Narva-Jõesuu 2022. aasta eelarve eelnõus Navesco küsitavat 375 000 eurot sees ei ole.

Linnapea Maksim Iljin selgitas, et pärast valitsusliikmete lootustandvat märtsikuist visiiti ootavad kohalikud võimud nüüd riigilt suuremat konkreetsust kuursaali juurde õppehoone rajamise rahastamise tingimuste kohta. 

"Objekt ja maa ostetakse välja linna rahaga, uue mitmefunktsioonilise korpuse projekteerimine ja ehitamine aga käib juba fondi rahaga," rääkis Iljin.

Uue koolimaja ehitamine kuursaali juurde oleks omavalitsusele palju lihtsam ka selles mõttes, et siis ei tule hakata otsima ajutisi asendusklasse: olemasolev koolimaja jääb avatuks kuni uue koolihoone valmimiseni.

Lagunev arhitektuuripärl

Narva-Jõesuu kuursaal on 1912. aastal valminud juugendstiilis hoone Narva-Jõesuu linnas. Kuursaal on kantud kultuurimälestiste riiklikusse registrisse.

Suur osa hoonest õhiti 1944. aastal, säilinud tiivas tehti 1950. aastatel olulisi ümberehitusi. 1990. aastate alguses hoone põles ja on sellest ajast olnud kasutuskõlbmatu.

2005. aastal omandas kuursaali Silmet Grupi tollaste omanikega seotud ettevõte Navesco, mis tasus hoone eest kaks miljonit Eesti krooni ning lubas selle restaureerida, taastades kuursaali sõjaeelse funktsiooni hotelli ja restoranina. Kuigi uus omanik tegi esmased ehitustööd hoone konserveerimiseks, jäid restaureerimisplaanid soiku ja hoone olukord halvenes.

Narva-Jõesuu kuursaal 1925. aastal. Autor/allikas: Osvald Haidak/Eesti Ajaloomuuseumi kogu/Muis.ee
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: