Tallinna haiglajuhid soovivad Ukraina sõjapõgenikest õed ja ämmaemandad tööle võtta

Patsiendi eest hoolitsemine PERH-is.
Patsiendi eest hoolitsemine PERH-is. Autor/allikas: Põhja-Eesti regionaalhaigla

Nelja Tallinna haigla juhid tegid ettepaneku luua ajutiselt õiguslik alus, mis lubaks võtta Ukrainast sõjapõgenikena saabunud kutsetunnistusega ning eelneva kutsealase töökogemusega õed ja ämmaemandad tööle piiratud õigustega õe abilise positsioonile.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla ja Tallinna Lastehaigla juhatuse esimehed ja õendusjuhid märkisid tervise- ja tööministrile saadetud pöördumises, et näevad vajadust, et Ukrainast pärit kogemustega õed ja ämmaemandad saaksid kiiremini jätkata erialase tööga ning ühtlasi aidata ka teatud määral leevendada õendusvaldkonna spetsialistide puudust Eesti tervishoius.

"Soovime tegutseda vastutustundlikult, pakkudes Ukraina õdedele ja ämmaemandatele väärikat võimalust töötada vastavalt ettevalmistusele ja võimetele omandatud kutsevaldkonnas, et säilitada käelised oskused ja täiendada kogemusi, kuni läbitakse kogu keeleõppe ja tasemeõppe protsess," märkisid nad.

Haiglajuhid selgitasid, et inimesed vajavad tööd ja sissetulekut, kuid loomata tervishoius võimalusi oma kutsealal tegutseda, võivad nad liikuda teistesse sektoritesse või riikidesse. Hooldajate vajadus ei ole hetkel Tallinnas paiknevates haiglates akuutne, puudus on eelkõige väljaõppinud ja kogemustega õdedest. 

Nad käivad välja neli ettepanekut, mis oleks ajutised lahendused.

"S.t toome tähtajalisuse kaudu välja Eesti  tervishoius õe ja ämmaemanda ametikohal tegutsemiseks olulised eeldused, nagu keeleoskus vähemalt B2 tasemel ja õendusalane haridus rakenduskõrghariduse tasemel. Õe abilise staatuse tähtajalisuse (sh läbi tähtajaliste töölepingute) eesmärk motiveerida keeleõppe ja tervishoiu kõrgkooli poolt pakutavate kursuste läbimist."

Tanel Kiigele saadetud pöördumisele kirjutasid alla PERH-i juhatuse esimees Agris Peedu ja õendusdirektor Katre Zirel, ITK juhatuse esimees Tarmo Bakler ja õendusjuht Ülle Rohi, LTKH juhatuse esimees Arkadi Popov ja õendusjuht Aivi Kabur, Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts ja õendusjuht Marina Koroljova.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: