USA võib Ukrainale müüa Reaper ründedroone

MQ-9 Reaper
MQ-9 Reaper Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

USA ja Ukraina peavad läbirääkimisi võimalikuks Reaper ründedroonide müügiks Ukrainale.

Ukraina ametnikud kohtusid sellega seoses eelmisel nädalal Washingtonis sõjaliste droonide tootja General Atomicsi esindajatega, kirjutas Forbes.

General Atomicsi pressiesindaja Mark Brinkley ütles, et USA valitsuse toetusel võivad droonud Ukraina pilootide kätte jõuda juba mõne päevaga.

Kuigi General Atomics ei maininud konkreetseid mudeleid, mida ta võiks müüa, oleks kõige tõenäolisem kandidaat MQ-9 Reaper, mis koos varasema MQ-1 Predatoriga on olnud USA sõjaliste droonioperatsioonide selgroog enam kui 20 aastat.

USA on varustanud Ukrainat seni kergemate relvadega, olles mures, et näiteks tankide ja hävitajate tarnimine Ukrainale võib sõda laiendada ja eskaleerida.

Kuigi USA valitsus peaks igasuguse müügi heaks kiitma, on ebatõenäoline, et sellised läbirääkimised Ukraina ja USA kaitsetöövõtja vahel oleksid toimunud ilma Bideni administratsiooni rohelise tuleta.

Reaperi müügile Ukrainale on siiski mõned takistused, näiteks väljaõpe, sest Ukraina sõjaväelased on pigem harjunud opereerima Nõukogude Liidus toodetud relvastusega. USA õhuvägi nõuab droonipilootidelt aastast väljaõpet.

General Atomics väljendas aga veendumust, et suudaks Ukraina meeskonnad kiiresti välja õpetada, sest Ukraina droonipiloodid on osavad ja motiveeritud. Seega oleks ettevõtte hinnangul võimalik väljaõppe protsessi kiirendada.

Probleemiks peab General Atomics ka võimalikku Vene õhutõrjet droonide vastu. Eriti ollakse mures Vene hävitajate pärast, mis võivad aeglaselt liikuvate droonide vastu olla probleemiks.

Sellegipoolest on droonid, nagu Türgi Bayraktar, käimasolevas sõjas tekitanud Vene armeele märkimisväärseid kaotusi.

USA ründedroonid võivad aga ukrainlastele anda Venemaa rünnaku korral eelise.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: