Agressioonisümbolite eelnõu jõuab teisele lugemisele

9. mai tähistamine Narvas
9. mai tähistamine Narvas Autor/allikas: Sergei Stepanov / ERR

Kolmapäeval jõuab riigikogus teisele lugemisele agressioonisümbolite eelnõu, mille õiguskomisjon pani kokku Isamaa fraktsiooni ja valitsuse samasisulistest eelnõudest.

Lõplik teisele hääletusele minev sõnastus ütleb, et agressiooniakti, genotsiidi, inimsusevastase kuriteo või sõjakuriteo toimepanemisega seotud sümboli avaliku eksponeerimise eest neid tegusid toetaval või õigustaval viisil karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut või arestiga.

Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, karistatakse rahatrahviga kuni 32 000 eurot.

Samuti tehakse karistusseadustikus muudatused, mis puudutavad väljaspool Eesti territooriumi toime pandud välisriigi agressiooniaktiga liitumist, selles osalemist ja selle toetamist, kui selle teo on toime pannud isik, kes oli teo toimepanemise ajal Eesti kodanik, Eesti elamisloa või elamisõigusega isik või Eestis registreeritud juriidiline isik.

Eelnõu järgi agressiooniakti toime paneva välisriigi relvajõudude või muu välisriigi agressiooniaktis osaleva relvastatud üksusega liitumise, välisriigi agressiooniakti toimepanemises või ettevalmistamises osalemise või välisriigi agressiooniakti teadvalt vahetu toetamise, sealhulgas rahastamise eest, kui puudub käesoleva seadustiku §-s 91 sätestatud süüteokoosseis, karistatakse kuni viieaastase vangistusega.

Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, karistatakse rahalise karistusega.

Kui eelnõu läbib teise lugemise, siis kolmas lugemine on kavas neljapäevasel istungil. 

Algses justiitsministeeriumi poolt esitatud eelnõus oli ka punkt, mis puudutas vihkamisele üles kutsumise täpsemat reguleerimist. Niinimetatud vaenukõne paragrahv lubanuks karistada viha õhutamise eest ka siis, kui ei järgne vahetut ohtu elule, tervisele või varale. Reformirerakond oli nõus selle punkti teiste erakondade survel välja võtma.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: