Taani tahab hakata ajutiselt rohkem gaasi tootma

Avamere puurtorn Põhjameres.
Avamere puurtorn Põhjameres. Autor/allikas: SCANPIX

Taani soovib lähiajal oluliselt suurendada nafta- ja gaasitootmist Põhjameres, et saada järgmise aasta jooksul Venemaa tarnetest täiesti sõltumatuks.

Seoses Venemaa sõjalise sissetungiga Ukrainasse soovib Taani ajutiselt laiendada gaasitootmist Põhjameres. Taani valitsuse hinnangul võib riik saada Vene gaasist kiiremini sõltumatuks kui näiteks Saksamaa.

"Oleme veendunud, et parem on ammutada gaasi Põhjamerest, kui osta seda Vladimir Putinilt," ütles Taani sotsiaaldemokraadist peaminister Mette Frederiksen.

Taani valitsus peab võimalikuks neljandiku võrra gaasitootmist suurendada, mis tagaks neile 2023. aastal sõltumatuse Vene gaasist.

Väljapääsust väljapääsu pole

Gaasitootmise laienemisega teeb Taani lühiajalisi muutusi oma pikaajalises energeetika strateegias. Nimelt otsustas Taani parlament eelmisel aastal, et aasta-aastalt hakatakse Põhjameres nafta- ja gaasitootmist vähendama ning täielikult lõpetatakse see 2050. aastaks.

Et seda eesmärki vaatamata Ukraina sõjast tingitud ajutisele tootmise tõusule hoida, plaanitakse paralleelselt ka taastuvenergia tootmist suurendada. Taani valitsuse hinnangul tahetakse 2030. aastaks tuule- ja päikeseenergia tootmist praegusega võrreldes neljakordistada.

Taani on pärast Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumist ühenduse suurim naftatootja ning samuti mängib riik olulist rolli maagaasi eksportijana. Euroopas on aga EL-i mittekuuluv Norra ülekaalukalt suurim tootjariik.

Saksamaa on jätkuvalt gaasiembargo vastu

Erinevalt Taani valitsusest ei pea Saksamaa valitsus endiselt võimalikuks lühiajalist gaasitarne peatamist Venemaalt. Survet gaasitarnete jätkamiseks on valitsusele avaldanud nii Saksa tööandjad kui ka ametiühingud.

Nii tööandjate liidu kui ka ametiühingute keskliidu juhtide sõnul peavad sanktsioonid Venemaale olema sihipärased, kuid ei tohi tekitada suurt kahju Saksamaa enda majandusele.

Ametühingute keskliidu juht Reiner Hoffmann väitis lausa, et gaasiembargo teeks suuremat kahju Saksa majandusele ja tööhõivele kui Venemaale.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: ARD, dpa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: