USA luureagentuurid aitavad Ukrainal kaitsta õhutõrjesüsteeme ja lennukeid

Ukraina sõjaväelased
Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/MARKO DJURICA

USA ametnike sõnul aitavad riigi luureagentuurid Ukrainal kaitsta oma õhutõrjesüsteeme Venemaa vägede rünnakute eest. Ametnike sõnul jagab USA ka koordinaate, mis aitab Ukraina vägedel sihtida Venemaa sõjaväe positsioone.

"Kui Venemaa alustas sõjategevust, andis USA Ukraina vägedele üksikasjalikku informatsiooni selle kohta, millal ja kuhu Venemaa oma raketid suunab. See andis Ukrainale võimaluse viia oma lennukid ja õhutõrjesüsteemid ohutusse kohta," ütlesid USA praegused ja endised ametnikud telekanalile NBC News

USA luureagentuuride ja Pentagoni andmed on olnud oluliseks teguriks, mis aitavad Ukrainal vastu seista Venemaa sissetungile. 

"Me anname ukrainlastele regulaarselt üksikasjalikku ja õigeaegset informatsiooni, et aidata neil kaitsta oma riiki Venemaa agressiooni eest, ja me jätkame seda," ütles Valge Maja julgeolekunõukogu pressiesindaja. 

Ukraina paigutab USA luure abil oma õhutõrjet ja lennukeid ümber peaaegu iga päev. See on üks peamisi põhjusi, miks Venemaa pole suutnud Ukraina õhuruumis ülekaalu saavutada, vahendas NBC News. 

"Venemaa sõjavägi on rünnanud asukohta, kus varem asus Ukraina õhutõrjesüsteem," ütles üks USA ametnik. 

"USA on jaganud palju reaalajas luureteavet selle kohta, mida saab kasutada Venemaa vägede tulistamiseks. Informatsioon sisaldab erafirmade satelliidipilte, aga ka palju muud luureteavet. Näiteks selle kohta, kus teatud tüüpi Venemaa üksused tegutsevad," ütles USA endine kõrge luureametnik. 

USA endiste ametnike sõnul kogub CIA samuti luureandmeid, mille eesmärk on kaitsta Ukraina presidenti Volodomõr Zelenskit. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: