Ukraina linnad tahavad loobuda Venemaaga seonduvatest nimedest

Ukraina ja vene rahva sõprust sümboliseeriva monumendi demonteerimine Kiievis.
Ukraina ja vene rahva sõprust sümboliseeriva monumendi demonteerimine Kiievis. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA / Minchenko / Ukrinform

Mitmed Ukraina linnad on teatanud plaanidest ümber nimetada tänavaid ja väljakuid, mille senised nimed seonduvad Venemaaga. Derussifitseerimine võetakse ette seoses Vene vägede invasiooniga Ukrainas.

Ukraina pealinna Kiievi juhtkond teatas kolmapäeval, päev pärast seda, kui oli demonteerinud nõukogudeaegse monumendi, mis pidi sümboliseerima ukraina ja vene rahva sõprust, et on koostanud 467-realise loendi kohtadest, mille ümbernimetamist kaalutakse.

Nimekirjas on näiteks 19. sajandi Vene kirjaniku Lev Tolstoi nime kandev väljak ja Baikali järve nimeline tänav. Samuti on kaalumisel Valgevene pealinna Minski nime kandvale teele muu nime andmine.

Ukraina iseseisvumise järel 1991. aastal nimetati küll ümber vihatud nõukogude tippkommunistide nimedega linnu, kuid nüüd kasvab ukrainlaste seas ka soov loobuda Vene kirjanike, luuletajate ning Venemaa geograafiliste punktidega seotud nimed.

Nii näiteks ütles Harkivi linnapea Ihor Terehhov, et kohe, kui sõda läbi saab, esitab ta linnavalitsusele ettepaneku muuta ära Venemaaga seotud kohanimed.

"Isegi ilma nende nimedeta on meil liiga palju haavu, mis meenutavad meile veel kaua, missugune naaber meie ida-ja põhjapiiri taga asub," kirjutas Terehhov sotsiaalmeediakanalis Telegramm.

Ukraina põhjaosa linnad on juba hakanud nimetama oma tänavaid nende Ukraina sõjaväeüksuste järgi, mis konkreetset piirkonda Vene vägede eest kaitsesid. Nii näiteks tegi Tšernigivi oblasti kuberner ettepaneku anda sealsetes linnades tänavatele või väljakutele Esimese Üksiku Tankibrigaadi nimi.

Samas seadis Ukraina kultuuriminister Oleksandr Tkatšenko eelmisel nädalal kahtluse alla kõige Venemaaga seonduva valikuta ümbernimetamise. "Mõned isikud kuuluvad ka ülemaailmsesse kultuuripärandisse," ütles ta viidates Vene kirjanikule Nikolai Gogolile.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: