Keskerakond üritab veenda Reformierakonda energiakandjate käibemaksu langetama

{{1651582380000 | amCalendar}}
Jaanus Karilaid
Jaanus Karilaid Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Keskerakond üritab veenda koalitsioonipartner Reformierakonda toetama riigikogus teisipäeval esimese lugemise läbinud Isamaa algatatud eelnõu energiakandjate käibemaksu alandamiseks.

Isamaa fraktsiooni algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu näeb ette gaasi, elektri ja soojusenergia käibemaksu alandamise 20 protsendilt üheksale protsendile alates 1. maist kuni järgmise aasta 1. maini. Eelnõuga soovitakse vähendada gaasi, elektri ja soojusenergia hüppelise hinnatõusu mõju Eesti tarbijale ja ettevõtetele.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid ütles ERR-ile, et Keskerakond toetaks eelnõu, siis kui Reformierakond samuti seda teeks. Praegu tuleb Karilaiu sõnul koalitsioonipartnerit veel veenda.

"Tänases anomaalses kriisis peaks makse alandama, et ettevõtjatele tagada konkurentsivõime. Meil on erinev arusaam kriisijuhtimisest. Tegutseme ka tervikvaates miinimumprogrammiga. Jah, see on probleem," kommenteeris Karilaid.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Mart Võrklaev ütles ERR-ile, et fraktsioon toetas esimese lugemise lõpetamist.

"Energiahindade kallinemine on tõesti suur probleem nii inimestele kui ettevõtetele, aga peame jälgima ka eelarvelisi võimalusi ning naaberriikide käitumist, seetõttu toetab fraktsioon esimese lugemise lõpetamist," sõnas Võrklaev.

"Kolmapäeval esimesel lugemisel olevas lisaeearves on valitsus teinud ettepaneku erimärgistusega kütuse aktsiisi langetamiseks, et põllumeeste olukorda leevendada," lisas Võrklaev.

Rahanduskomisjoni aseesimehe Aivar Koka (Isamaa) sõnul tuleb hüppelise inflatsiooni pidurdamiseks rakendada kiiresti kompenseerimise meetmeid.

"Üheks kasvanud energiakulude mõju leevendamise lahenduseks oleks langetada gaasi, elektri- ja soojusenergia käibemaksu 20 protsendilt üheksale. Energiakandjate kõrge hind tabab valusalt nii ettevõtjaid kui tarbijaid. Eesti on euroala kõrgeima inflatsiooniga riik ning riik peab astuma kiireloomulisi samme enda inimeste ja ettevõtjate toetamiseks," rääkis Kokk, kelle sõnul on vastuvõetamatu, et olukorras, kus riigi maksutulud kasvavad, ei astuta ühtegi sammu hinnatõusu leevendamiseks.

Märtsis oli keskmine elektri hind 18,38 senti/kWh sh käibemaks 3,06 senti, eelmise aasta aprillis oli see kolm korda madalam. Koka sõnul tähendaks Isamaa ettepanek, et isegi siis, kui vähendada käibemaksu 20 protsendilt üheksale, laekub riigile ikka rohkem käibemaksutulu võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

18. aprillil kogunenud rahanduskomisjoni istungil otsustati teha ettepanek eelnõu esimene lugemine lõpetada. Ettepaneku vastu hääletasid ainsana Reformierakonna fraktsiooni liikmed.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: