Haiti 400 Mawozo jõugu juht anti USA-le välja

Jõuguvägivalla ohjeldamine Haitil
Jõuguvägivalla ohjeldamine Haitil Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Ralph Tedy Erol

Haiti võimsaima jõugu 400 Mawozo üks juhte anti relvade salakaubaveo ja USA kodanike röövimise eest USA-le välja. Germine Joly, tuntud kui Yonyon, viidi teisipäeval FBI lennukiga Washingtoni, teatasid Haiti võimud.

400-liikmeline Mawozo jõuk on Haitil mitu aastat kontrollinud strateegilist piirkonda, sealhulgas ainsat teed riigi põhja poole ja ainsat maismaateed Port-au-Prince'i ja Dominikaani Vabariigi vahel.

Jõuk nõuab röövimisohvrite eest suuri lunaraha.

Yonyoni hoiti juba aastaid Haitil vanglas kuid jõuk tegutses edasi.

Seda kahtlustatakse näiteks oktoobris 17 kristlasest misjonäri röövimise eest, keda hoiti kaks kuud pantvangis. Misjonäridel õnnestus küll põgeneda, kuid pole selge, kas 1 miljon dollarit lunaraha maksti.

Eelmisel nädalal röövis 400 Mawozo ka Dominikaani Vabariigi diplomaadi. Pealinnas Port-au-Prince'is asuva Dominikaani saatkonna kaubandusatašee Carlos Guillén võtsid jõuguliikmed kinni, kui ta oli teel koju. Tema eest nõutakse 500 000 dollari suurust lunaraha.

Haiti jõukude tegevus on hoogustunud ja kasvanud pärast president Jovenel Moïse'i mõrva 2021. aasta juulis.

Kuu aega tagasi tulid tuhanded inimesed tänavatele, et nõuda kadunud presidendi järeltulijalt Ariel Henrylt rohkem võitlust kuritegelike jõukude vastu.

Viimastel nädalatel on Haiti julgeolekujõud alustanud ulatuslikku operatsiooni, mis on viinud paljude 400-liikmelise Mawozo jõugu liikmete tapmise ja arreteerimiseni.

Viimastel päevadel on puhkenud ka kokkupõrked 400 Mawozo ja konkureeriva jõugu Che Mechani vahel, mis on halvanud Port-au-Prince'i põhjapoolse eeslinna.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: BBC, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: