Irpini külastanud Saksa opositsiooniliider: neid pilte ei saa peast välja

Friedrich Merz Irpinis.
Friedrich Merz Irpinis. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Efrem Lukatsky

Kiievi läheduses asuvat Irpini külastanud Saksa Kristlike-Demokraatide (CDU) liider Friedrich Merz ütles, et kohapeal nähtu ja kuuldu on šokeeriv ning et Saksamaa peab võtma juhtrolli nii Ukraina sõjalisel toetamisel kui ka sõjas kannatada saanud piirkondade ülesehitamisel.

"Linnapea kirjeldas mulle äsja väga muljet avaldavate sõnadega, mis siin juhtus. Neid pilte ei saa peast välja. Sellist asja ei saa ainult televisioonis näha, seda peab kohapeal kogema, et mõista selliste rünnakute ulatust ja tragöödiat," ütles Merz Irpinis.

Ta lisas, et seepärast on Saksamaa kohustatud Ukrainat aitama ja linnu nagu Irpin uuesti üles ehitama.

Merz kohtus Kiievis ka Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga ja lubas kohtumise sisust esmalt lähemalt rääkida liidukantsler Olaf Scholziga (SPD), kes siiani pole Kiievit külastanud. Esmaspäeval ZDF-is vihjas Scholz, et on siiani häiritud, et Kiiev ei nõustunud vastu võtma Saksa presidenti Steinmeierit.

Merz kinnitas, et Saksamaa peab Ukraina julgeoleku tagamisel mängima juhtivat rolli. "See põhimõte kehtib ka küsimuse kohta, millal ja kuidas peaks Ukraina saama Euroopa Liidu liikmeks," ütles Merz pärast kohtumist Kiievi linnapea Vitali Klõtškoga. Merz avaldas kindlat toetust Ukraina EL-iga ühinemise soovile.

Merzi visiit on tekitanud Saksamaal ka arutelusid, kas selle taga pole hoopis valimiskampaania, pidades silmas eelseisvaid valimisi Schleswig-Holsteini ja Nordrhein-Westfaleni liidumaades. SPD-sse kuuluv Bundestagi väliskomisjoni esimees Michael Roth näiteks ütles, et Ukrainasse minekul peavad olema mõjusamad põhjused, kui endale lihtsalt meedias nime teha.

CDU peasekretär Mario Czaja lükkas selle Merzi aadressil tehtud torke tagasi ja ütles, et Merzi visiidiks hakati ettevalmistusi tegema juba 22. veebruaril ehk kaks päeva enne sõja algust.

"Sel pole liidumaade valimiskampaaniatega mitte mingit pistmist," ütles ta.

Merz ning vennad Klõtškod Kiievis. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Efrem Lukatsky

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: