Leedu avas gaasitoru, mis ühendab Baltikumi Euroopaga

Vasakult: Läti president Egils Levits, Leedu president Gitanas Nauseda, Poola president Andrzej Duda ja Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson Leedu-Poola gaasijuhtme avamisel.
Vasakult: Läti president Egils Levits, Leedu president Gitanas Nauseda, Poola president Andrzej Duda ja Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson Leedu-Poola gaasijuhtme avamisel. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Mindaugas Kulbis

Leedu avas neljapäeval toimunud pidulikul tseremoonial uue gaasiühenduse Poolaga, mis ühendab kõik Balti riigid ülejäänud Euroopaga ja aitab vähendada sõltuvust Vene gaasist.

508 kilomeetri pikkune toru algab Vilniuse lähedalt Jauniūnaist ja jõuab välja Poola idaossa Hołowczycesse.

Gaasijuhe alustas tööd juba nädalavahetusel, 30. aprillil ning saavutab oma täisvõimsuse oktoobriks. Siis peaks see suutma transportida mõlemal suunal ligikaudu kaks miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. See moodustab 10 protsenti Poola aastasest nõudlusest.

Tänu olemasolevatele ühendustele saavad Euroopa gaasivõrgule nüüd ligipääsu ka Läti, Eesti ja Soome.

"Täna me õnnistame sisse oma energiasõltumatuse," ütles Leedu president Gitanas Nauseda. Tema Poola ametivend Andrzej Duda märkis, et see ühendus on vastus Venemaa väljapressimistele.

GIPL-i nime kandva gaasitoru ehitamine maksis 500 miljonit eurot ning suurem osa selle rahastusest tuli Euroopa Liidult.

Poolal on lähiaastail plaanis veel gaasijuhtmeid avada, sealhulgas Läänemere gaasitoru, mis peaks tööle hakkama oktoobris ja transportima maagaasi Norrast Poola.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Allikas: AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: