Valgevene mõistis Pratasevichi venelannast elukaaslase vangi

Sofia Sapega
Sofia Sapega Autor/allikas: SCANPIX/AP/Leonid Shcheglov

Valgevene kohus mõistis reedel Sofia Sapega sotsiaalse vaenu õhutamise eest kuueks aastaks vangi. Sapega on Venemaa kodanik ja Valgevene opositsioonilise ajakirjaniku Raman Pratasevichi elukaaslane.

Valgevene võimud vahistasid Pratasevichi ja Sapega eelmisel aastal. Nad asusid lennukis mis maandus Minski lennuväljal pärast valeks osutunud pommiähvardust.

Pratasevichi ja Sapega lennu ümbersuunamine kutsus esile rahvusvahelise kriitikatormi ning Euroopa Liit (EL) ja USA laiendasid seetõttu Minski-vastaseid sanktsioone. 

"Mul on Sofiast ja tema perekonnast kahju. Keegi ei tohiks kannatada diktatuuri all," kirjutas sotsiaalmeedias Valgevene opositsioonijuht Svjatlana Tsihhanovskaja. 

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov väitis, et Sapega saab Moskvalt abi, kuid keeldus karistust täpsemalt kommenteerimast. 

"Ta on Venemaa kodanik, jätkame oma diplomaatide ja muude kanalite kaudu tema huvide kaitsmist," väitis Peskov. 

Ajakirjanikud uurisid Peskovilt, kas kohtuotsus oli ka õiglane. "Meile väga ei meeldi, kui keegi kommenteerib meie kohtu otsuseid, me ei kommenteeri seetõttu sõbraliku Valgevene riigi kohtu otsust," väitis Peskov. 

Valgevenes algasid poliitilised segadused 2020. aasta augustis , kui diktaator Lukašenko kuulutas end vaidlusalustel presidendivalimistel võitjaks. Riigis toimuvad protestid, arreteeritud on tuhandeid inimesi.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: