Politsei: pronkssõduri juures käis mullusest kolm korda vähem inimesi

Politsei hinnangul käis 9. mail tähistava Vene võidupüha ajal Tallinnas pronkssõduri juures 11 000 inimest, mida on mullusest kolm korda vähem. Keelatud sümboolika ja provokatiivse käitumise eest viidi üle Eesti jaoskonda 50 inimest.

"Mälestajate hulk pronkssõduri juures oli täna 11 000. Seda on kolm korda vähem võrreldes varasemate aastatega," ütles politsei- ja piirivalveameti Põhja prefektuuri operatiivstaabi juht Roger Kumm pressiteate vahendusel.

"Kuigi enamik inimesi eemaldas [Venemaa agressiooni toetava] sümboolika pärast politseinike selgitust, et tegemist on rikkumisega, viisime päeva jooksul peamiselt Harju- ja Ida-Virumaal politseijaoskonda menetluseks ligi 50 inimest, kes ei olnud nõus keelatud sümboolikat eemaldama ja käitusid provokatiivselt," lisas Kumm.

Õhtul kella üheksase seisuga oli päev möödunud töiselt, kuid tõsisemate vahejuhtumiteta, märkis Kumm.

Tema sõnul oli politsei pühapäeval ja esmaspäeval väljas suurendatud jõududega, et 9. mai mööduks turvaliselt.

"Politseinikud jälgisid, et inimesed ei koguneks keelatud avalikel koosolekutel ega kasutaks agressiooni toetavat sümboolikat. Agressiooni toetavate sümbolite, sh Z-sümboolika, Georgi lindi, Venemaa ja Nõukogude Liidu lipu, armee vormi ja muu sellise tähendus on sõja algusest muutunud, sest täna kannavad neid sümboleid Putini režiimi sõdurid Ukrainas, kes põhjustavad seal kannatusi tavalistele inimestele," selgitas Kumm.

Ta kirjeldas ka seda, kuidas politsei alustas ettevalmistusi 9. maiks juba mõni kuu varem ning tegi tööd selle nimel, et see päev mööduks provokatsioonide ja konfliktideta.

"Koostöös kaitsepolitseiga pöörasime ka tähelepanu Eesti julgeolekut ohustavatele välismaalastele ning saatsime 9. maile eelnevalt riigist välja Surematu polgu ühe eestvedaja. Lisaks piirasime autoliiklust Filtri teel, seadsime suunavad aiad pronkssõduri juurde, et inimeste liikumine oleks sujuv ega tekiks keelatud kogunemisi. Samuti tegime ennetustööd koolides ja töötasime koos kohalike omavalitsustega," ütles Kumm.  

Politsei pressiesindaja edastas ka mõne näite juhtumitest 9. mail, mida korrakaitsjad pidid lahendama: 

- Tallinnas tuli pronkssõduri juurde ema lapsega, kes kandis Nõukogude Liidu sõjaväe raudteelase mütsi. Kuigi ema väitis, et tegemist ei ole sõjasümboolikaga, võtsime mütsi siiski hoiule.

- Tallinnas pidas politsei kinni mehe, kes kandis Georgi linti ja keeldus seda eemaldamast. Mees tahtis korraldada autorongkäigu agressorit pooldava sümboolikaga. Politsei viis mehe jaoskonda ning alustas menetlust agressorit toetava sümboolika kandmist eest.

- Politsei viis Tallinnas politseijaoskonda naise, kes kutsus inimesi üles punaarmee vormis täna välja tulema. Politseinikud pidasid naisega eelnevalt ka ennetava vestluse ja selgitasid, et tegemist on rikkumisega.

- Sillamäel märkasid politseinikud kortermaja aknal Nõukogude Liidu lippu. Inimene oli kodus, kuid keeldus politseinikele ust avamast. Politseinikud avasid korteriukse sunniga, eemaldasid lipu ja alustasid tema suhtes menetlust.

- Narvas pidas politsei kinni ja viis jaoskonda mehe, kes kandis Georgi linti ja keeldus seda eemaldamast.

- Tallinnas tulid mälestusmärgi juurde kaks naist provokatiivsete piltidega, kellest üks oli nõus pildid ära panema. Teine keeldus koostööst, suhtles politseinikega agressiivselt ega olnud nõus oma andmeid avaldama. Politseinikud viisid naise menetluse alustamiseks kinnipidamiskeskusesse.

- Tartus Raadil vestlesid politseinikud kahe inimesega, kes soovisid mälestusmärgi juurde minna provokatiivsete plakatitega, mille küljes oli Georgi lint. Peale vestlust politseinikega panid nad plakatid ja sümboolika ära.

- Tallinnas Filtri teel võtsid politseinikud hoiule tõukeratta, millel olid Venemaa lipuvärvides LED-tuled. Politsei alustas menetlust keelatud sümboolika kasutamise osas, samuti tuli sõidukit kontrollides välja, et see ei vasta seadusega kergliikurile kehtestatud nõuetele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: