Avalikku kohtupidamist käsitleva eelnõu vastuvõtmine lükkub sügisesse

Marek Jürgenson
Marek Jürgenson Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Avalikku kohtumenetlust käsitlev halduskohtumenetluse seadustiku ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu jõuab lõpphääletuseni järgmisel riigikogu istungjärgul, ütles õiguskomisjoni esimees Marek Jürgenson (KE).

"Me vaatasime kalendrisse ja see jõustumistähtaeg oli pandud 2023 ja august. Kui me planeerisime, et me enne riigikogu n-ö suvevaheaega jõuame selle ära menetleda, siis praeguse seisuga, siis ma arvan, et me menetleme selle lõpuni sügisel," ütles Jürgenson ERR-ile.

"Me võtsime seisukoha, et me ei menetle seda eelnõud rutakalt. Tegemist on hea eelnõuga, aga ärme torma," märkis Jürgenson.

Esimene lugemine riigikogu suures saalis on Jürgensoni sõnul plaanis 1. juunil ja muudatusettepanekute tähtaeg on 15. juuni.

Õiguskomisjoni EKRE-sse kuuluv liige Anti Poolamets ütles, et kui kõik paika peab nagu seda eelnõud on esitatud, siis on tema hinnangul tegemist mõistliku ja vajaliku eelnõuga. "See tundus olevat sisukas, juhul kui need väited täpselt paika peavad, mis minister esitas," sõnas Poolamets.

Poolametsa sõnul lükkub eelnõu menetlemine sügisesse seetõttu, et tegemist ei ole kuigi pakilise eelnõuga ning neid eelnõusid, mis vajaksid kohest tähelepanu on hetkel riigikogu menetluses küllaga.

Eelnõu seletuskirjas seisab, et selle peamine eesmärk on suurendada kohtumenetluse avalikkust ja kohtupraktika kättesaadavust, samal ajal tagades süütuse presumptsiooni ja juurdepääsupiiranguga andmete ning füüsilisest isikust menetlusosalise eriliiki isikuandmete ja eraelu puutumatuse kaitse.

Eelnõuga võimaldatakse menetlusvälisel isikul esitada kohtutoimikuga tutvumise taotlus tsiviil- ja halduskohtumenetluses kinnises menetluses arutatud kohtuasjas ning kriminaalmenetluses lõpetatud kohtuasjas.

Edaspidi eeldatakse ajakirjanduslikul eesmärgil toimikuga tutvumise puhul õigustatud huvi, kuid kohus võib nõuda huvi põhjendamist.

Õigusemõistmise huvides võib kohtu algatusel teha kohtuistungist ülekande veebilehel. Info ülekande toimumise kohta avalikustatakse Riigi Teataja veebilehel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: