Justiitsminister ei soostunud kohtunike eripensione taastama

Maris Lauri.
Maris Lauri. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eesti Kohtunike Ühingu esimees Anu Uritam palus kirjas justiitsminister Maris Laurile eripensionite taastamist, ent minister ei nõustunud sellele soovile vastu tulema.

Justiitsministrile saadetud kirjas kurtis kohtunike ühing eelkõige kohtunike suurele koormusele ning rõhutas vajadusele leida sellele probleemile lahendus.

Uritam viitas küsitlusele, mille tulemuste järgi kaalub pisut üle poole kohtunikest suure töökoormuse tõttu ametist lahkumist.

"Mitmed küsitlusele vastanutest viitasid, et lisaks suurele töökoormusele puuduvad kohtunikel kohtusüsteemis arenguvõimalused, puuduvad tööalased tunnustamise meetmed ning ainult töötasu ei ole enam piisavalt motiveeriv," seisis veel kirjas.

Kirjas toodud info kohaselt leidis 64,5 protsenti kohtunikest, et neid motiveeriks kohtunikuna töötamist jätkama täiendavate sotsiaalsete tagatiste sisseviimine. "Edaspidise töötamise jätkamist motiveerivate tegurite hulgas pidasid kohtunikud kõige olulisemaks kohtuniku eripensioni taastamist. Sellisele vajadusele viitas 71,8 protsenti vastanutest," märkis Uritam.

Uritam tegi ministrile ettepaneku lahendada kohtunike sotsiaalsete tagatiste küsimus, sest vastasel juhul ootab Eestit kohtunike ametist lahkumise laine.

Justiitsminister Maris Lauri märkis oma vastuses Uritamile, et justiitsministeerium peab kohtunike suure töökoormuse teemat väga kaalukaks, ent eripensionite taastamist ei toeta.

"Täiendavate sotsiaalsete tagatiste sisseviimist, sh kohtuniku eripensioni taastamist ühiskondlik kokkulepe ette ei näe," oli Lauri vastus kohtunikele.

Kohtunike suurt töökoormust asuvad Lauri sõnul leevendama peagi ametisse astuvad uued kohtunikud.

Lauri märkis, et justiitsministeerium on kohtusüsteemist tulnud ettepanekute ja kohtute haldamise nõukojas peetud arutelude tulemusel välja töötanud kohtute seaduse muudatused, mis võimaldavad leida lahendusi osaliselt ka
nimetatud probleemidele.

"Kõnealuse eelnõuga uuendatakse maakohtute juhtimisstruktuuri, st
maakohtutesse luuakse valdkondlikud osakonnad, mida juhataval kohtunikul on võimalus tõusta oma valdkonna juhiks. Lihtsamaks muutub ka kohtuniku väljaspool kohut töötamise regulatsioon, kohtunik saab ette teatades igal ajal samasse kohtusse tagasi pöörduda," sõnas ta.

Lauri sõnul jõuab eelnõu eelduslikult veel maikuus valitsusse.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: