Norra hakkab Valgevenet ametlikes tekstides Belarussiks kutsuma

Valgevene opositsiooni toetajate meeleavaldus.
Valgevene opositsiooni toetajate meeleavaldus. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Aleksander Kalka

Norra välisministeerium teatas, et kasutab edaspidi Valgevenet mainides nime Belarus ning loobub senisest tõlkenimest Hviterussland. Otsus tehti solidaarsusest Valgevene demokraatliku opositsiooniga, varem on sama otsustanud juba ka Taani ja Rootsi.

Norra välisministeerium teatas muudatusest pühapäeval, kui tähistati rahvusvahelist Valgevene solidaarsuspäeva, vahendas väljaanne EurActiv.com.

"Mul on hea meel, et saan sel päeval nime muutmise välja kuulutada, et sellega näidata oma solidaarsust Belarussi demokraatlike jõududega," ütles Norra välisminister Anniken Huitfeldt.

Ministeeriumi pressiteates rõhutati otsuse tähtsust Valgevene demokraatlike jõudude jaoks, mis peavad oma koduriigi võimude surve tõttu tegutsema äärmiselt keerulistes tingimustes.

"Sarnasus originaalkeelega on oluline, kui otsustada välismaa kohanimede üle norra keeles. Ehkki siin on ajaloolised ja lingvistilised argumendid, et kasutada sõnu Hviterussland või Kviterussland, on see lõpuks siiski poliitiline küsimus," ütles välisminister Huitfeldt.

Norra välisminister kohtus nädalavahetusel Valgevene opositsiooniliidri Svjatlana Tsihhanovskajaga ning andis talle muudatusest teada. "Ta oli otsuse eest tänulik ja selle üle rõõmus," märkis Huitfeldt.

Pühapäeval möödus ka kaks aastat päevast, kui Valgevene režiim vangistas Tsihhanovskaja abikaasa, presidendiks kandideerida kavatsenud videoblogija ja kodanikuaktivisti Sergei Tsihhanovski enne 2020. aasta 9. augusti presidendivalimisi.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: