Läti kohus tunnistas esimest korda samasooliste suhet

Vikerkaarelipp
Vikerkaarelipp Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Regis Duvignau

Läti halduskohus tegi esimese otsuse, millega kinnitas samasooliste paaride puhul avalik-õigusliku õigussuhte olemasolu.

Läti põhiseaduse paragrahv 110 esimene lause ütleb, et riik kaitseb ja toetab abielu – mehe ja naise vahelist liitu, perekonda, vanemate õigusi ja lapse õigusi. Kohtu hinnangul hõlmab perekonna mõiste ka samasoolisi paare, kus paaride vahel on tihedad isiklikud sidemed, mis põhinevad mõistmisel ja austusel, edastab LETA.

Nagu kohus selgitas, on riigil kohustus tagada samasooliste paaride perele võimalus õiguslikult tugevdada oma peresuhteid ja olla riigi poolt perekonnana tunnustatud.

Kohus peab siiski avalduse läbivaatamisel otsustama, kas kaebajate vahelist suhet tuleb tunnistada perekondlikuks põhiseaduse artikli 110 kohaselt.

Kohus märkis, et perekonnaseisuaktide seaduses ega üheski teises seaduses ei ole seadusandja määranud vastavat õiguslikku raamistikku.

Konstitutsioonikohtu endine president Sanita Osipova ütles Läti raadiole, et "kahjuks näib, et Lätis hakatakse samasooliste paaride perekonnaks tunnistamise küsimust kiiremini lahendama kohtusüsteemi, mitte seaduslike muudatuste kaudu."

Euroopa inimõiguste kohus ja Euroopa kohus on teinud otsuseid, mis tugevdavad samasooliste paaride õigust luua perekond, mida riik aktsepteerib ja kaitseb, ütles Osipova.

"Vähemuse õigused ei tohi sõltuda enamuse aktsepteerimisest."

Osipova ütles, et see pole ainuke samasooliste paaride avaldus halduskohtutes.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: LETA

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: