Adven ja Utilitas kavatsevad ühendada Tallinnas kaugküttevõrgud

Tallinnas kaugkütet pakkuvad ettevõtted Utilitas ja Adven sõlmisid eelkokkuleppe Adveni Tallinnas asuvate võrgupiirkondade liitmiseks Utilitase võrgupiirkonnaga.

Tehingu jõustumisel hakkab praeguseid Adveni kliente varustama Utilitas ja hinnad ühtlustuvad praeguste Adveni ja Utilitase kaugkütteklientide jaoks Tallinnas. Tehingu peab kooskõlastama konkurentsiamet.

Kaugkütte võrgupiirkondade ühendamise eesmärk on tagada jätkusuutlik lahendus olukorras, kus rekordiliselt kõrge maagaasi hind on tekitanud eri võrgupiirkondade kaugküttehindades suure erinevuse, teatasid ettevõtted.

Konkurentsiamet tegi jaanuari lõpus Advenile ettekirjutuse hoiatuse, millega nõudis, et soojatootja leiaks lahendused, kuidas maagaasiga köetavates Tallinna kolmes kaugküttepiirkonnas (Kesklinna-Pirita, Nõmme ja Põhja-Tallinn) hindu allapoole tuua.

Ettevõtted esitasid eelkokkuleppe sisu konkurentsiametile ülevaatamiseks ja kooskõlastamiseks. Konkurentsiameti heakskiidu korral sõlmivad ettevõtted lepingu võrkude ühendamiseks, mis soovitakse ellu viia 2022. aasta sügisel.

Milliseks kaugkütte hind pärast võrkude liitmist kujuneb, on veel vara öelda, sest see sõltub eelkõige kütuste hindade muutusest, märkisid ettevõtted. Kaugkütteteenuse hinna kooskõlastab konkurentsiamet, kes kontrollib kulude põhjendatust ja teenusepakkujale lubatud tulukust.

"Tiheasustusega Tallinnas ei ole lihtsaid ja kiireid lokaalseid lahendusi, mis oleks elanikele mugavad, kuid mõistetavalt ootab klient kohest leevendust kasvanud maagaasihindadele. Kõiki asjaolusid kaaludes tundus ühtse võrgupiirkonna moodustamine praegustes oludes kõige kiirem lahendus," ütles Adven Grupi Baltikumi äri juht Juhan Aguraiuja ja lisas, et Adveni praegustele Tallinna klientidele tähendab piirkondade ühendamine soojuse hinna langust.

"Adveni väiksemate kaugküttevõrkude ja lokaalsete maagaasil põhinevate lahenduste liitmine Utilitase kaugküttevõrguga võimaldab valdavas osas Tallinnas edaspidi rakendada ühtset lähenemist," lausus Utilitase kaugkütteettevõtete juht Robert Kitt.

Võimalike muudatuste osas praegused Adveni kliendid midagi tegema ei pea. Teenuse pakkumine jätkub katkematult ka soojusettevõtja vahetumisel. Kui võrgupiirkonnad liidetakse ja tekib ühtne võrgupiirkond, hõlmab see tänaseid Adveni võrke Nõmmel, Põhja-Tallinnas, Kesklinnas ja Pirital ning Utilitase kaugkütte võrgupiirkonda Tallinnas.

Praegu haldavad Utilitas ja Adven Tallinnas kokku nelja kaugküttepiirkonda, mis teenindavad enamikku pealinna kaugkütteklientidest. Utilitase kaugkütte soojuse tootmises on kasutusel peamiselt biomass ja heitsoojus ning tippude katmiseks maagaas. Adveni hallatavad katlamajad põhinevad täna ainult maagaasil.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: