Kasahstanis on referendumil põhiseaduse muudatused

Foto: SCANPIX/Vladimir Tretyakov/NUR.KZ via AP

Kasahhid hääletavad referendumil põhiseaduse muudatuste üle, mis liberaliseerivad veidi riigivalitsemist ja tugevdavad valitseva presidendi positsiooni pikaaegse liidri Nursultan Nazarbajevi suhtes.

Nii jääb Nazarbajev näiteks ilma riikliku liidri staatusest, mis tagas talle eluaegsed privileegid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Muudatustega detsentraliseeritakse veidi otsuste langetamist ja laiendatakse eri gruppide parlamendis esindatust. Samas jääb presidendile voli määrata ametisse kohtunikke ja kubernere ning parlament laiali saata.

Kuigi Nazarbajev andis võimu kolm aastat tagasi üle uuele presidendile Kasõm-Žomart Tokajevile, jäi see suuresti formaalseks ja Kesk-Aasia riik jätkas justkui kaksikjuhtimise all.

Referendumilt ootab Tokajev enda positsiooni tugevnemist, ühtlasi on see vastus ka jaanuaris Kesk-Aasia riigis puhkenud rahutustele.

"Meil seisab ees palju tööd. Me peame ellu viima konstitutsiooni muudatused, mille üle me täna hääletame, sisse viima seadusemuudatused, mis puudutavad parteisid ja parlamenti. Ma arvan, et meie parlament saab selle töö tehtud," ütles Tokajev.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: