Autokütuse hind võib jääda kahe euro peale pikaks ajaks

Tarmo Kärsna.
Tarmo Kärsna. Autor/allikas: ERR

Autokütuste jaehind Eestis võib jääda kõrgeks ja heitlikuks pikaks ajaks, prognoosis ETV hommikusaates kütusemüüja Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna.

On hästi, kui bensiini ja diislikütuse eest kaks eurot liitri kohta maksta jääb uueks reaalsuseks, ütles Kärsna.

Saatejuht Liisu Lass küsis, kui suur riigikogu menetluses oleva aktsiisilangetuse mõju päriselt võiks olla?

"Diisli puhul viis-kuus senti ja bensiini puhul kuni 25 senti liitri kohta," vastas Kärsna.

Autokütuse jaehinna komponendid. Autor/allikas: ERR, Alexela

2012–2014 oli nafta barrelihind maailmaturul samas suurusjärgus 120 dollari juures barreli eest, aga kütus oli Eestis neljandiku võrra odavam.

"Aktsiisid on tõusnud, biokohustus lisandunud ja euro dollari suhtes odavnenud kursi mõju on 13 senti liitri hinnas," loetles Kärsna.

"Inimesed, kes elavad linnadest väljapool, peavad autoga sõitma," tõdes Kärsna olukorra tõsidust. "Üks euro liitri kohta ehk 50 eurot üks tankimine on see kallim eelmise aastaga võrreldes."

Paljud riigid Euroopas on juba aktsiisi alandanud ja loodavad nüüd, et ka kütuseturul hakkab hinnatase tarnete paranedes langema.

Lisaks Venemaalt nafta ja nafta valmistoodete impordi lõpetamisele hoiavad autokütuste hinda üleval ka rohepöörde kartuses naftatöötlemisse tegemata jäänud investeeringud, mistõttu tootmisvõimsused on piiratud, selgitas Kärsna.

Allikas: ETV

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: