Lääne-Harju rannikule jõudsid masuudireostuse jäägid

Masuudireostus Noarootsis.
Masuudireostus Noarootsis. Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Neljapäeval leiti Lääne-Harju valla rannikuäärsetelt aladelt naftaproduktitäppe. Seda, kas tegemist on Vormsi ja Hiiumaa randu reostanud naftatootega, peab selgitama uurimine.

Keskkonnaamet kontrollis neile saabunud teadete põhjal rannaalasid Keibul, Alliklepal, Pedasel, Kurkse sadamas ja Paldiski lõunasadamas, Paldiski poolsaare panga all, Laulasmaal ning Türisalu panga all. Lisaks kontrolliti üle Tallinnast idas asuvad rannaalad Salmistus, Kaberneemes ja Ihasalus, mis olid reostusest puutumata.

Keibu, Alliklepa ja Pedase rannas tuvastati masuuditäppe vähe ning suurema osa neist kogusid inspektorid kokku. Kurkse ja Paldiski sadamate rannaaladel ning Laulasmaal neljapäeval reostust ei tuvastatud.

Tihedamalt esines täppe aga Paldiski poolsaare tipus panga all, kus masuuditükid paiknesid kohati paari meetri laiustel ribadel ning osaliselt olid tükid rannakivide vahel. Väiksemaid masuuditükke leiti ka Türisalu panga alt, millest suurem osa koristati ning sealt võtsid inspektorid kaasa ka naftaprodukti proovi, mis viidi keskkonnauuringute keskuse laborisse. Proovi võrreldakse Vormsi ja Hiiumaa randadesse jõudnud naftaproduktiga. Tallinna suunas liivarannal reostust ei tuvastatud.

Rannaalad kontrolliti üle ka Haabneemes, Püünsis, Pringis ja Rohuneemes ning väike masuuditükk leiti Haabneeme rannast. Päästeamet kontrollib reedel Pakri saarte rannikuala.

Keskkonnaameti Harjumaa järelevalvebüroo juht Tarmo Tehva kinnitas, et seniste kontrollreidide tulemusena ulatuslikku reostust ei tuvastatud. "Suure osa rannal hajali leidunud reostusetükkidest korjasid inspektorid juba kontrollkäikude ajal kokku, kuid vähesel määral reostust veel leidub," ütles Tehva.

Olgugi, et reostus pole ulatuslik, on olemasoleva kokku korjamiseks appi oodatud kõik keskkonnast hoolivad vallaelanikud, ütles Lääne-Harju vallavalitsuse keskkonna-ja ehituse osakonna juhataja Kerli Lambing.

Koristustöödeks on vaja kaitsekindaid, mõnda kraapimiseks sobilikku vahendit ning prügikotti. Masuuti sisaldavad prügikotid võib jätta randades asuvate prügikastide juurde maha, kust vald need esmaspäeval kokku korjab ning selleks ette nähtud kohta viib.

Täiendavate masuuditükkide leiukohtade avastamisel palutakse inimestel sellest jätkuvalt teada anda riigiinfotelefonil 1247

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: