Koroonast taastumine võib kasvatada narkootikumide tarbimist

Politsei poolt kinni peetud narkootikumid ühes algelises narkovabrikus.
Politsei poolt kinni peetud narkootikumid ühes algelises narkovabrikus. Autor/allikas: PPA

Koroonaviiruse piirangute paisu tagant pääseb valla ka narkoturg, mis tähendab, et koos suviste suurüritustega võib suureneda ka narkootikumide tarbimine.

Kui praegu on mitu Euroopa piiri luubi all Venemaa alustatud sõja tõttu, siis Eestisse jõudvaid narkootikume see palju ei mõjuta, ütles politsei ja piirivalveameti narko- ja organiseeritud kuritegude juhtivuurija Margo Kivila. Pigem piirasid narkokaubandust koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirangud. Nüüd, kui piiranguid enam ei ole ja ees ootamas on suvi pikalt edasilükatud pidudega, on Kivila murelik.

"Kooliaasta lõpp on praegu, tulevad lõpupeod, kõik suvepäevad, muud üritused. Selles mõttes on meie jaoks väga kiire tööaeg praegu, et hoida see kontrolli all ja vaadata, et kõik saaks turvaliselt oma peod peetud."

Kivila toob esile, et kuna narkokaubandus on kolinud veebi, on ligipääs mitmesugustele ainetele oluliselt lihtsam.

"On uued psühhoaktiivsed ained, mida on toodetud erinevates riikides ja turule toodud. Neid on nii palju peale tulnud, et teeb ka kiirabi jaoks esmaabi andmise keeruliseks. Nende klassikaliste ainete puhul enam-vähem ikka teatakse, mis need mõjud on ja kuidas abi anda. Uued ained võivad väga ettearvamatult käituda."

Tervise Arengu Instituudi teadur Katri Abel-Ollo ütles, et koroonaviiruse mõjud tõid kohati ka narkootikumide tarbimise tõusu. Näiteks oli nii kanepi puhul. Kuid suve tulekuga võib taas tõusta ka peonarkootikumide tarbimine.

"MDMA, ecstasy, amfetamiin kindlasti meelelahutuse kontekstis suureneb. Seda on täheldanud ka Euroopa narkootikumide seirekeskus, et näiteks ecstasy tarbimine on täiesti pandeemia-eelse taseme saavutanud."

Peonarkootikumidega kaasneb suurem üledoosi oht.

"Meil oli ka eelmisel aastal päris mitu noorte inimeste ecstasy-surma, tegemist oli ülikange ecstasy'ga. Sellised asjad võivad küll pidude ja festivalidega suureneda kahjuks. Kui saadakse väga ebapuhas või ülikange aine, siis see põhjustab kindlasti üledoose senisest enam."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: