Õiguskantsleri büroo: personaalkaamerate kasutamiseks tuleb määrust muuta

Õiguskantsleri büroo
Õiguskantsleri büroo Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Õiguskantsleri büroo leiab Eesti Tehnoülevaatajate Liidu kirjale vastates, et kui transpordiamet soovib tehnoülevaatuspunktides järelevalvet läbi viia kasutades personaalkaameraid, tuleb selleks muuta ministri määrust. Haldusaktiga personaalkaamerate kasutamist lubada ei saa.

Tehnoülevaatajate liidu tegevjuht Tarmo Kahem soovis õiguskantsleri hinnangut, kas transpordiametil on täna kehtivaid seadusi arvestades õigus nõuda tehnoülevaatuse teostajatelt personaalsete salvestusseadmete kasutamist.

Õiguskantsleri büroo õiguskorra kaitse osakonna juhataja ja õiguskantsleri nõunik Marju Agarmaa kirjutas õiguskantsleri volitusel, et teadaolevalt soovib transpordiamet, et tehnoülevaatust tegevad äriühingud salvestaksid tehnoülevaatust lisaks statsionaarsetele kaameratele ka personaalkaameraga ning seada sellise nõude halduslepinguga. Halduslepingu tingimuste üle käivad Eesti Tehnoülevaatajate Liidu ja transpordiameti vahel läbirääkimised.

Agarmaa kirjutas, et transpordiamet võib tehnoülevaatuse jälgimiseks ja salvestamiseks kasutada äriühingu territooriumil ja tehnilise kontrolli ruumis tehnilisi vahendeid. Salvestisi on õigus kasutada järelevalve tegemisel ning vaiete ja kaebuste lahendamisel.

"Kuna tehniliste vahendite paigaldamise ja kasutamise kord tuleb kehtestada ministri määrusega, ei saa transpordiamet salvestamisele seatud lisanõuet kehtestada halduslepinguga," kirjutas Agarmaa.

"Kui haldusjärelevalve tegemisel soovitakse kasutada personaalkaameraid, peab selleks olema õiguslik alus. Kui tehnilise ülevaatuse järelevalves tahetakse edaspidi kasutada lisaks statsionaarsetele kaameratele ka personaalkaameraid, tuleb määrust vastavalt täiendada," märkis ta.

Eesti Tehnoülevaatajate Liidu tegevjuht Tarmo Kahem ütles maikuus, et tehnoülevaatajad ei ole nõus ühegi personaalkaamera kasutamisega, sest töötajate nii intensiivset jälgimist töökohtadel ei saa lubada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: