Kokk: aktsiisilangetuse teiseks lugemiseks ei pruugi kvoorum kokku tulla

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka (Isamaa) sõnul sõltub kütuseaktsiisi langetamise eelnõu edasine menetlus sellest, kas reedeks kokku kutsutud erakorraline istung saab toimuda, kuna selleks peab kohale tulema vähemalt 51 parlamendisaadikut.
Riigikogu Keskerakonna fraktsioon tegi kolmapäeval ettepaneku kutsuda reedel kella üheksaks kokku erakorraline istung, et menetleda teisel lugemisel Isamaa algatatud seaduseelnõu, mis langetaks diisli- ja bensiiniaktsiisi Euroopa Liidu miinimumtasemeni.
Koka sõnul läheb ta ise istungile kohale ja kannab eelnõu ette. Isamaa pole veel langetanud otsust, kuidas käituda.
"Täna fraktsioon alles tuleb kokku ja arutab seda teemat. Ametlikult tuli eile õhtul teade, et istung on. See on Isamaa poolt esitatud eelnõu, mis sai rahanduskomisjonis koos kahe erakonnaga täpsustatud," ütles Kokk.
Eelnõu oleks pidanud olema sel nädalal teisel ja kolmandal lugemisel, kuid peretoetuste eelnõu menetluse tõttu on see lükatud edasi.
Isamaa peab samal ajal koalitsioonikõnelusi Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga, mis rahanduskomisjonis eelnõu ei toetanud.
"Ma arvan, et homme juhtub hoopis see, et erakorraliseks istungiks on vaja kokku saada 51 riigikogu liiget. Kas saalis on 51 riigikogu liiget? Kui on, siis on suur tõenäosus, et eelnõu teine lugemine lõpetatakse. Aga kui ei ole, siis erakorralist istungit ei tule," rääkis Kokk.
Koka sõnul tuleb aktsiisilangetust arutada tulevaste koalitsioonipartneritega ning praegu pole seda õige ka riigikogu saalis menetleda. "Korraga ei saa kahes paadis istuda ja mõlemas sõuda. Eks eelnõu vastuvõtmine on meie laual ka läbirääkimistel ja Isamaa sellest eelnõust ei taha taganeda," ütles Kokk.
Seeder: Isamaa on eelnõu menetlemise külmutanud
"See on hea ja oluline eelnõu, aga olukord on praegu niisugune, et Isamaa kahel platsil korraga ei mängi. Kuna meil käivad koalitsiooniläbirääkimised, siis me hetkel need teemad oleme enda jaoks külmutanud, mitte loobunud," ütles Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.
"Ja igati mõistlik oleks, et need eelnõud praegu jääksid menetlusse sellises seisus nagu nad on, et me ei peaks neid lõplikult välja hääletama. Ma kardan, et sellega võidakse osutada sellele eelnõule karuteene, kui see eelnõu peaks selle tõttu menetlusest üldse välja langema," sõnas Seeder.
Seeder avaldas lootust, et koalitsioonikõnelustel suudetakse kokku leppida Isamaa jaoks veelgi olulisemates asjades, kui aktsiiside langetamine, nagu näiteks käibemaksu langetamine gaasile, elektrile ja toasoojale.
SDE ei võta riigikogu erakorralisest istungist osa
Sotsiaaldemokraadid teatasid reede hommikul, et ei võta riigikogu erakorralisest istungist osa, kuna nad peavad tulumaksuvaba miinimumi tõstmist oluliselt tõhusamaks inflatsiooni leevendamise meetmeks kui seda oleks kütuseaktsiisi langetamine.
"Meie soov on inimesi päriselt aidata, mistõttu seisame koalitsioonikõnelustel maksuvaba miinimumi suurendamise eest. Kütuseaktsiisi alandamisel ei pruugi inimeste rahakotile mõju olla. Selgeks ohu märgiks on siin Saksamaa näide, kus aktsiisilangetuse efekt kadus kiiresti ja kütuste hinnad on sama kallid kui enne," ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets.
Rekordiliselt kõrgele kerkinud hinnad löövad Läänemetsa sõnul praegu valusalt väikest ja keskmist palka teenivaid inimesi.
"Just nende ja nende perede toimetuleku parandamisele on suunatud sotsiaaldemokraatide ettepanekud. Taotleme koalitsiooniläbirääkimistel maksuvaba miinimumi tõstmist 800 euroni, mis suurendab väikesepalgaliste ja ka keskmise palgaga inimeste sissetulekut aastas 720-1320 euro võrra," rääkis Läänemets.
"Tulumaksuvaba miinimumi kerkimine peaks käima käsikäes alampalga kasvuga. Sotsiaaldemokraadid toetavad miinimumpalga tõusmist 800 euroni," lisas Läänemets.
Toimetaja: Barbara Oja