Seim ei kinnitanud ametisse Läti rahapesuvastase ameti juhti

Ilze Znotiņa.
Ilze Znotiņa. Autor/allikas: SCANPIX / LETA

Läti parlament lükkas neljapäeval tagasi Läti finantsluure üksuse juhi kandidatuuri teiseks ametiajaks, hoolimata sellest, et ta võitis avaliku konkursi ja teda toetas valitsuskabinet.

Ilze Znotiņal on olnud oluline roll selles, et muuta Läti kui rahapesuriigi mainet, kirjutab Läti ringhääling LSM. 2020. aastal sai Znotiņa autasu, millega tunnustati tema pingutusi, pärast seda kui Lätil õnnestus vältida suuremate rahapesuprobleemidega riikide nimekirja sattumist.

Saavutused ei avaldanud aga muljet piisavale hulgale parlamendiliikmetele, eriti märkimisväärsele osale koalitsioonipoliitikutele.

Arutelu käigus avaldati mitmesuguseid negatiivseid arvamusi Znotiņa tegevuse kohta. Kõlasid ka süüdistused, et ta on liialt rangelt jõustanud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise reegleid.

Znotiņa jätkamise poolt hääletas 33 saadikut, vastu oli 41, neli seimi liiget jäi erapooletuks ja kolm ei hääletanud. See tähendab, et ameti juhi kohale tuleb korraldada uus konkurss ning seni leitakse juhi kohusetäitja.

Läti finantsluure üksuse ülesanne on koguda ja analüüsida finantsandmeid ja raporteid kahtlaste pangaülekannete kohta, eesmärgiga koguda informatsiooni Läti õiguskaitseorganite jaoks, et nad saaksid uurida rahapesu, terrorismi ja massihävitusrelvade rahastamise juhtumeid.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: