Hiina ehitas valmis kolmanda lennukikandja

Hiina uus lennukikandja Fujian Shanghais
Hiina uus lennukikandja Fujian Shanghais Autor/allikas: SCANPIX/Li Gang/Xinhua via AP

Lennukikandjad on muutumas Hiina mereväe oluliseks osaks. Hiljuti valmis hiinlaste uus tüüp-003 lennukikandja Fujian. Uus laev on suuruselt lähedane USA mereväe Fordi ja Nimitz klassi lennukikandjatega, olles seega maailmas ainus, mis on ligilähedane USA lennukikandjate suurusklassile, vahendab Naval News.

Avalikult kättesaadavade andmete põhjal veestati reedel Shanghais uus lennukikandja Fujian.

Hiina merevägi on lennukandjate abil suurendamas oma mereväe haaret, olles nüüd võimeline ka Hiina rannikust kaugemal näitama riigi sõjalist võimekust.

Hiina merevägi sai esimese lennukikandja 10 aastat tagasi kui ehitati valmis pooleliolev nõukogude päritolu Kuznetsovi klassi lennukikandja. Tollal lõpetamata jäänud laev müüdi Hiinale 1998. aastal ning see jõudis teenistusse 2012. aastal, saades nimeks Liaoning.

Riigi teine lennukikandja Shandong on Hiinas ehitatud alus, mis on veidi modernsem kui riigi esimene lennukikandja, olles siiski samas suurusjärgus.

Hiina kolmanda lennukikandja suurim erinevus eelneva kahega on katapultide kasutamine lennukite õhkutõusmisel kaldtee asemel. Samasugust süsteemi kasutavad ka USA lennukikandjad.

Viimastel kuudel on Liaoning tegutsenud Vaikse Ookeani lääneosas. Jaapani kaitseametnike sõnul tehti lennukikandjalt Liaoning üle saja eduka lennuki õhkutõusu. See näitab hiinlaste suurt enesekindlust lennukikandja opereerimisel.

Tüüp-003 lennukikandja peaks kaasa saama uusimad Hiina hävituslennukid,  J-35.

Enim lennukikandjaid on Ameerika Ühendriikide mereväel, kuid hiinlased on kiirelt tõusnud teisele kohale.

Uusi lennukikandjaid kavatsevad ehitada ka Ühendkuningriik ja Prantsusmaa.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Naval News

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: