Indias on protestid uue sõjaväe värbamissüsteemi vastu

India protestide käigus on põlema pandud nii autosid kui ka rongivaguneid
India protestide käigus on põlema pandud nii autosid kui ka rongivaguneid Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Stringer

India politsei Põhja-Indias pidi tagasi suruma rahvamassid, kes nende pihta kive loopisid. Ametivõimud sulgesid piirkonnas ka mobiilse interneti, et suruda maha protestid valitsuse uue relvajõududesse värbamise süsteemi vastu.

India peaminister Narenda Modi valitsus teatas see nädal India armee värbamissüsteemi muutmisest.

Valitsus tahab alandada relvajõududes teenivate inimeste keskmist vanust ning vähendada kulutusi pensionile, vahendas CNN.

India relvajõududes on 1,38 miljonit inimest.

Reformide osas on skeptilised potentsiaalsed värvatud, veteranid, opositsioonipoliitikud ja isegi mõned peaminister Modi enda Bharatiya Janata erakonna (BJP) liikmed.

Põhja-India Haryana osariigi Palwali piirkonnas, mis asub pealinnast New Delhist umbes 50 kilomeetri kaugusel, viskasid rahvamassid kive valitsusametnike ametimaja ja seda ümbritseva politsei pihta.

Kohaliku politsei sõnul on nad teinud hoiatuslaske õhku rahvamasside taltsutamiseks. Hukkunutest ega vigasaanutest teateid ei ole.

BJP erakonna kohalik kontor Ida-India Bihari osariigis pandi põlema ning protestijad ründasid ka raudteed ja blokeerisid teid.

Uue värbamissüsteemi alusel võetakse 17,5 kuni 21-aastaseid mehi ja naisi teenima neljaks aastaks. Värvatutest neljandik jäetakse teenistusse pikemaks ajaks.

Varasemalt värbasid India armee, merevägi ja õhuvägi oma teenistujad eraldi. Tihti teenisid sellised värvatud relvajõududes kuni 17 aastat.

Lühem relvajõududesse võtmise ajavahemik on pannud muretsema võimalikud värvatud. "Kuhu me läheme peale nelja aastat?", ütles üks noor mees protestijate seas kohalikule uudisteagentuurile.

Suurimad protestid toimusid Bihari ja naabruses oleva Uttar Pradeshi osariigis, kus on varasemalt protestitud raudteetöökohtade reformi vastu.

Indias on osades osariikides püsiv kõrge tööpuudus.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: