WSJ: Türgi kaitsetööstus muutub Ukraina relvastamisel ettevaatlikumaks

Türgi kaitsetööstuse juht Ismail Demir. Taustal seinal on Türgi president Erdogani ametipilt.
Türgi kaitsetööstuse juht Ismail Demir. Taustal seinal on Türgi president Erdogani ametipilt. Autor/allikas: SCANPIX/Adem ALTAN / AFP

Ankara on püüdnud hoida tasakaalu oma suhetes lääneriikide, Ukraina ja Venemaa vahel. Samasugust joont püüab hoida ka riigi kaitsetööstus.

Türgi relvatööstuse agentuuri juhi sõnul peab Türgi olema ettevaatlik Ukraina relvastamisel. Türgi toodetud Bayraktar droonid olid sõja alguses võtmetähtsusega Ukraina vasturünnakutes, vahendab The Wall Street Journal.

"Me oleme nüüd palju ettevaatlikumad," ütles Türgi kaitsetööstuse agentuuri president Ismail Demir. Demir on ka Türgi president Recep Tayyip Erdogani administratsioonis kõrge ametiisik.

Kommentaarid illustreerivad kuidas Türgi püüab hoida tasakaalu Vene-Ukraina sõjas. Kui lääneriigid on saatnud Ukrainasse nii relvi kui ka samaaegselt püüdnud Venemaad isoleerida, siis Türgi on hoidnud Venemaaga suhted avatuna, tervitades nii Vene investeeringuid kui ka vahendades rahukõnelusi vaenupoolte vahel.

Kuigi Türgi ei ole kehtestanud Venemaale majandussanktsioone, on nad siiski sulgenud Vene mereväe alustele ligipääsu Mustale merele ning pole Ukraina palvel lubanud üle enda territooriumi osa Vene lennuväest, mis asub Süürias.

"Türgi on ainus riik, mis võib igal hetkel mõlemale poolele kõne teha ja nad rahuläbirääkimiste laua taha kutsuda. Kuidas me saaksime seda teha, kui me saadaks tuhandeid relvi ühele poolele?" küsis Demir intervjuus The Wall Street Journalile.

Türgi Bayraktar TB-2 droonid olid Venemaa sissetungi alguses Ukraina jaoks otsustavad. Droonide abiga lasti õhku nii sõjaväekonvoisid kui ka Vene sõjalaevu.

Ründedroone Bayraktar müüs Türgi Ukrainale esimest korda 2019. aastal ning mõlemad riigid leppisid 2022. aasta veebruaris kokku uute droonide ühise tootmise. Mõlema riigi ametiisikud on keeldunud kinnitamast, kas Türgi on Ukrainale uusi droone müünud.

Baykar, Bayraktari droonide tootja lubas ühe TB-2 drooni Ukrainale annetada peale Leedus toimunud rahvahanget, mille käigus koguti viis miljonit dollarit drooni ostmiseks.

Demir kinnitas üle, et Türgi ei kõhkle müümast Ukrainale kaitseotstarbelist relvastust.

Ukraina ametiisikud on viimasel ajal hakanud väljendama muret, et Türgi positsioon konfliktis on lähenemas Venemaale. Viimaste päevade jooksul on ukrainlased süüdistanud Türgit varastatud Ukraina vilja ostmises venelastelt.

Viimaste nädalate jooksul on Türgi vahendanud kõnelusi Ukraina mereblokaadi leevendamiseks, et riigist saaks taas eksportida teravilja. Ukrainas on hinnanguliselt lõksus 20 miljonit kuupmeetrit vilja, mistõttu kardetakse üleilmset toidukriisi, kuna paljud riigid maailmas sõltuvad suures ulatuses Ukraina viljast.

Türgi suhe Venemaaga on keeruline. Türgi on Venemaalt ostnud õhutõrjesüsteeme, kuid kaks riiki toetavad nii Süürias kui ka Liibüas omavahel võitlevaid vaenupooli. Samas ühine tegutsemine Süürias sunnib kaht riiki teineteisega arvestama, nt Türgi välja kuulutatud uus sõjaline sekkumine Põhja-Süürias tuleb koordineerida Venemaaga, kuna Süürias asuvad Vene sõdurid.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: