Alkohol on Soomes taas Euroopa Liidu kalleim

Vein Soome poes
Vein Soome poes Autor/allikas: Retu Liikanen / Yle

Tarbijahinna indeksi järgi oli Soome eelmisel aastal Euroopa Liidus viies riik. Kõige kõrgema elukallidusega riigid Euroopas on Taani, Iirimaa ja Luksemburg, vahendab Soome rahvusringhääling Yle.

Alkohoolsete jookide hinnatase Soomes oli möödunud aastal Euroopa Liidu kõrgeim, selgub Eurostati hinnavõrdlusest.

Alkohol maksis Soomes võrrelduna Euroopa Liidu keskmisega 120 protsenti rohkem. Erinevus teiste riikidega on aja möödudes ainult suurenenud, veel 2020. aastal oli erinevus keskmiselt 91 protsenti.

Kõige odavamalt saab alkoholi Euroopa Liidus kätte Ungaris.

Tarbijahindade järgi olid kõige kallimad riigid Taani, Iirimaa ja Luksemburg.

Toit oli Euroopas kõige kallim Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni kuuluvas Šveitsis, Norras ja Islandil. Šveitsi hinnatase on kusjuures ligi kolm korda kallim odavaima riigi Türgi omast.

Euroopas on tänavu rekordiliselt kõrge inflatsioon. Ühtlustatud tarbijahindade indeksi järgi oli euroala keskmine inflatsioon maikuus 8,1 protsenti. Soome vastav näitaja oli 7,1 protsenti.

Eeldatavasti toiduainete hinnatõus jätkub, kuid riikidevahelised erinevused jäävad – kallimad riigid jäävad kallimaks ja odavamad riigid odavamaks.

Yle hinnangul on enamus alkoholi ja tubaka hinna erinevusest Soome ja teiste riikide vahel põhjustatud maksudest.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: