Kallas: üleüldine toetuste kasv keerab inflatsioonile tuure juurde

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kiire hinnatõusu ajal peab riik aitama neid, kellel on raske, aga üleüldine toetuste kasv ja avaliku sektori kulude suurendamine keerab inflatsioonile ainult tuure juurde, ütles Eesti peaminister Kaja Kallas reedel Euroopa Liidu liidrite tippkohtumisel.

Kallas märkis, et endiselt kasvavatele hindadele peavad koos lahenduse leidma riikide keskpangad ja valitsused.

"Inflatsiooni ohjeldamine on kogu Euroopale suur väljakutse. /.../ Pärast aastatepikkust stabiilset sissetulekute kasvu oleme silmitsi ajutise elatustaseme langusega, mis paratamatult tekitab paljudele inimestele raskusi. Nii-öelda täislikule tormile tuleb reageerida ühiselt keskpankade ja valitsuste poolt," ütles ta.

Kallase sõnul pole hinnatõusu võimalik leevendada kulutuste olulise suurendamisega. "Peame aitama neid, kellel on raske. Aga üleüldine toetuste kasv ja avaliku sektori kulude suurendamine keerab inflatsioonile ainult tuure juurde. Kui meie eesmärk on inflatsiooniga võitlemine ja inimeste päästmine vaesumisest, tuleb eelarve puudujääki ohjeldada, mitte suurendada," ütles Kallas.

Kallase sõnul seisab Euroopa silmitsi suurte majanduslike väljakutsetega, kus vajalikud on reformid eelkõige energeetikas ja digivaldkonnas.

"Täiusliku tormi tingimustes on oluline omada tugevat finantssüsteemi. Kõik peavad tegema oma ehk keskpangad tagama hinnastabiilsuse ja valitsused vastutustundliku eelarvepoliitika. Muretu aeg rahanduse jätkusuutlikkuse pärast on läbi, liigume taas aega, kus oluline on tasakaal," ütles peaminister.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: