Ajaloolane: praegune sõda Ukrainas pole võrreldav Esimese maailmasõjaga

I Maailmasõja ohvrite mälestuspaik Verdunis, Prantsusmaal
I Maailmasõja ohvrite mälestuspaik Verdunis, Prantsusmaal Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN

Pole mõtet tõmmata paralleele praegu Ukrainas toimuva sõja ja Esimese maailmasõja vahele, ütles Austraalia ajaloolane, eesti keeleski ilmunud Esimese maailmasõja analüüsi "Uneskõndijad" autor Christopher Clark Ühendkuningriigi ajalehele The Guardian.

Clarki sõnul on I Maailmasõja vallandanud sündmustel väga vähe ühist praegu Ukrainas toimuvaga. "Inimesed ei taha praegu järgmisi samme astuda, nad ei taha oma pead kaevikust välja pista, nad ei taha riskida eskalatsiooniga," ütles Clark Guardianile.

Clarki sõnul oli Esimese maailmasõja vallandumise taga väga komplitseeritud ning keeruline sündmuste süsteem, kus iga väike muutus oleks toonud kaasa hoopis teistsugused tagajärjed. Praegu on, vastupidi, kõik väga lihtne, kogu sõda on põhjustatud ühe konkreetse jõu rahurikkuvast tegevusest.

"Praegu ei ole Balkani kriisi, Euroopa ei ole jagunenud kaheks konkureerivaks liiduks ja Venemaa on Euroopas isoleeritud," selgitas Clark.

Ajaloolase sõnul pole praegusel sõjal suurt ühist ka II Maailmasõjaga ning Putin ei ole Hitler.

"Praegu toimuval on suuremad sarnasused hoopis Venemaa vallutustega XIX sajandil, millest Euroopa suurt midagi ei tea, sest vallutati Osmanite impeeriumile kuulunud alasid," kõneles Clark. Clarki sõnul sarnaneb praegune maailm üldse järjest rohkem 19. sajandile, olles multipolaarne ja ettearvamatu.

Toimetaja: Arni Alandi

Allikas: The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: