Poola asevälisminister taunib Poola lipu kõrvaldamist Katõni memoriaalilt

Poola asevälisminister Marcin Przydacz
Poola asevälisminister Marcin Przydacz Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JOHN MACDOUGALL

Poola lipu kõrvaldamine Katõni veretöö ohvrite memoriaalilt Venemaal on täiesti vastuvõetamatu ning näitab, et Venemaa on väga kaugel tsiviliseeritud ühiskonnast, ütles Poola asevälisminister Marcin Przydacz Poola rahvusringhäälingule TVP.

Przydaczi sõnul on Poola diplomaadid Venemaal lipu kõrvaldamisega seoses Venemaa välisministeeriumile juba protesti esitanud. Protestis mainitakse, et senise korralduse vastu, mille kohaselt lehvisid memoriaalil nii Vene kui ka Poola lipp, pole mingeid ratsionaalseid argumente. Samuti öeldakse protestikirjas, et selline lippude eemaldamine ei ole kohane tsiviliseeritud ühiskonnale.

"Ükski täie mõistuse juures olev inimene ei eita, et Katõnis tapeti Poola ohvitsere, mistõttu peaks seal lehvima Poola lipp," ütles Przydacz. Asevälisministri sõnul on Venemaa käitumine teadlikult provokatiivne. Provokatsiooni eesmärgiks peab Przydacz ärevuse tekitamist Poola ühiskonnas, aga ka emotsionaalset kättemaksu Poola viimase aja tegevuse eest, eriti toetuse eest Ukrainale.

Przydaczi sõnul jätkab Poola välisministeerium juhtunuga tegelemist, kuid mingit olulist muutust Venemaa käitumises oodata ei tasu. Przydaczi sõnul näeb Venemaa pidevalt Poola karmi suhtumist Venemaa agressiivsesse poliitikasse ning üritab seetõttu sama pidevalt tekitada väikeseid kriise kahe riigi suhetes, sest suurte kriiside tekitamiseks jääb Venemaa jõud praegu napiks.

Poola lipu eemaldamisest Katõni sõjaväekalmistult teatas esimesena sõltumatu Vene portaal Meduza. Portaal tsiteeris ka Smolenski linnapead Andrei Borissovit, kelle sõnul ei tohi Venemaa kalmistutel lehvida Poola lipud, seda eriti pärast Poola Venemaa-vastaseid avaldusi. Borissovi jutust selgub ka, et käsu lipu eemaldamiseks andis Venemaa kultuuriministeerium.

Toimetaja: Arni Alandi

Allikas: TVP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: