Sõja 125. päev: Lõssõtšanskis käivad pidevad lahingud

{{1656384540000 | amCalendar}}
Tuletõrjujad kustutavad põlengut Donetski oblastis Jasinovataja külas
Tuletõrjujad kustutavad põlengut Donetski oblastis Jasinovataja külas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alexander Ermochenko

Ukraina peastaabi teatel üritavad Venemaa väed edasi liikuda Slovjanski suunal, kuid tõrjuti tagasi. Venemaa armee üritab edasi liikuda ka Luhanski oblastis asuva Lõssõtšanski linna naftatöötlemistehase läheduses ja üritab kontrolli saavutada Bahmuti-Lõssõtšanski maantee üle. Luhanski kuberneri sõnul on olukord Lõssõtšanskis väga keeruline.

Oluline 28. juunil, kell 22.25:

- Luhanski kuberneri sõnul käib Lõssõtšanskis pidev lahingutegevus ning olukord linnas on väga keeruline;

- Saksamaa ja Holland annavad Ukrainale haubitsaid juurde;

- Venemaa on tõestatult kaotanud üle 800 lahingutanki;

- Teine Krementšuki pihta tulistatud rakett pidi tabame teetööde tehast, kuid maandus kaubanduskeskuse ligidale parki;

- ÜRO julgeolekunõukogu arutab Krementšuki kaubanduskeskuse rünnakut;

- Vene häkkerid lubasid jätkata küberrünnakuid Leedu vastu;

- Ukraina saab kolm Bayraktar drooni tootjalt tasuta peale rahakogumise kampaaniat nende ostmiseks;

- Ukraina relvajõudude juht suhtles USA ja Briti ametikaaslastega;

- Zelenski: Krementšuki kaubakeskuse ründamine oli jultunud terroriakt;

- Maailma liidrid kritiseerisid teravalt Venemaa rünnakut Krementšuki kaubanduskeskusele;

- Forbes: Venemaa tulistas nädalavahetusel Ukrainas välja rakette väärtusega kuni 220 miljonit dollarit;

- USA ametnikud: Valge Maja kahtleb Ukraina võimekuses vallutada tagasi kogu oma kaotatud territoorium;

- London: Vene armee võimekus väheneb ja nad on saavutanud Severodonetskis ainult taktikalisi edusamme;

- Pariis saadab Ukrainale Prantsusmaal toodetud soomustransportöörid;

- Mõkolajivi linnapea: Vene väed kasutasid linna pommitamisel kassettlahingumoona;

- ISW: Vene võimud väldivad jätkuvalt üldmobilisatsiooni väljakuulutamist.

Kuberner: Lõssõtšanskis on olukord väga keeruline

Luhanski oblasti kuberneri Serhi Haidai sõnul püüavad Vene väed tungida Lõssõtšanskisse, pommitades linna üha ägedamalt. Olukord linnas on tema sõnul väga keeruline.

"Olukord Lõssõtšanskis ja selle ümber on praegu väga keeruline. Seal ei ole tsentraalset vett, gaasi ega elektrit," ütles Haidai. "Lahingutegevus käib pidevalt," lisas ta.

Haidai hinnangul panevad piirkonnas olevad Vene väed kõik oma jõupingutused linnale tormi jooksmisse.

"Kogu see venelaste hord on suunatud Lõssõtšanskile tormi jooksmiseks," ütles Haidai ja süüdistas Venemaad tahtlikult tsiviiltaristu ründamises.

"Koolid, lasteaiad, kultuuriasutused, haiglad, päästeteenistuse komandod, kuhu inimesed evakueerimisteks kogunevad, humanitaarabi peakontorid - nad hävitavad kõik täielikult. Nad kasutavad põletatud maa poliitikat," rääkis Haidai.

Tema sõnul on samas Vene väed kannatanud märkimisväärseid kahjusid ning nad peavad toetuma rünnakutes vanemale tehnikale.

"Täna me näeme, et nad kasutavad vanu relvi. Nende seas mitte ainult kaasaegset varustust nagu T-80, vaid ka T-64 ja isegi T-62. Need on juba täielikult vananenud tankimudelid. Nad kasutavad kõike, mis on võimalik ja võimatu," rääkis Haidai.

Saksamaa ja Holland annavad Ukrainale kuus haubitsat juurde

Saksamaa ja Hollandi kaitseminister teatasid, et tarnivad Ukrainale juurde kuus täiendavat haubitsat.

Kumbki riik annab kolm haubitsat lisaks 12, mille nad on Ukrainale juba saatnud.

Venemaa on tõestatult kaotanud üle 800 lahingutanki

Venemaa ja Ukraina sõjakaotusi dokumenteeriva Oryx blogi andmetel on Venemaa kaotanud Vene-Ukraina sõja käigus üle 800 lahingutanki ja pea 900 lahingumasinat.

Sama blogi andmetel on Ukraina kaotanud 200 lahingutanki ja pea 90 lahingumasinat.

Blogi haldajad arvestavad ainult tõendatud kaotusi.

CNNi videoanalüüsi järgi pidi teine Krementšuki pihta tulistatud rakett tabama teetööde tehast

Geolokeeritud videote alusel suutsid CNNi ajakirjanikud tuvastada, et üks kahest Krementšuki linna tabanud raketist maandus teetööde tehase ligidal linnaparki.

Park on rünnaku alla sattunud kaubanduskeskuses umbes 500 meetri kaugusel.

Teisipäeval teatas Vene kaitseminister, et Vene relvajõud sihtisid teetööde tehast kuna nende sõnul hoiustati seal lääne relvaabi. Ukraina ametivõimude sõnul tehases relvi ei olnud ning tehases toodeti teetööde tehnikat ja pakuti asfaldi mahapanemise ning teeparanduse teenust.

Ukraina president Zelenski sõnul oli rünnak kaubanduskeskuse vastu tahtlik ning kummutas väited, et see saanuks olla ekslik sihtmärk.

ÜRO julgeolekunõukogu võtab arutlusele Krementšuki kaubamaja rünnaku

Teisipäeval kohtub ÜRO julgeolekunõukogu, et arutada Venemaa raketirünnakut Krementšuki kaubanduskeskuse vastu. Kuigi Venemaa, olles ÜRO julgeolekunõukogu püsiliige, omab julgeolekunõukogu otsuste üle vetot ei saa Vene esindaja siiski takistada arutelu nõukogus.

Vene häkkerite grupeering Killnet lubas jätkata küberrünnakuid Leedu vastu EL-i sanktsioonide jõustamise tõttu

Leedu peaminister Ingrida Simonyte teatas hiljuti, et Leedu valitsusasutused töötavad probleemide lahendamiseks ööpäevaringselt. Simonyte ütles "See pole esimene rünnak. Meie pihta on alates 24. veebruarist suunatud mitmeid küberrünnakuid."

Ukraina saab kolm Bayraktar drooni tootjalt tasuta peale rahvahanget nende ostmiseks

Türgi päritolu Bayraktar TB2 droonide tootja Baykar Makin lubas Ukrainale kolm drooni tasuta kinkida.

Droonide tootja ütles teadaandes, et nad ei saa võtta inimestelt otse raha droonide ostuks, kuid selle asemel kingivad samas vääringus Ukrainale tasuta kolm drooni. Inimeste poolt kokku kogutud raha palus tootja annetada humanitaarabi tarbeks Ukraina rahva hüvanguks.

Droonide kohalejõudmist kinnitas ka Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov. Kaitseministri sõnul peaks Ukraina juulis saama veel Bayraktar droone.

Ukraina relvajõudude juht suhtles USA ja ÜK ametikaaslastega

Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi suhtles esmaspäeval USA staabiülemate ühendkomitee esimehe kindral Mark Milley ja Ühendkuningriigi staabiülema admiral Tony Radakiniga.

Zalužnõi sõnul tulistasid Vene väed neli päeva tagasi Ukraina pihta 53 tiibraketti erinevatelt platvormidelt, kolm päeva tagasi 26 raketti, kaks päeva tagasi peaaegu 40 ja viimased 24 tunni jooksul 12.

Kõige ägedamad lahingud on kindrali sõnul Luhanskist põhjas ja Harkivi lähistel. Sealkandis kasutati suurtükituld 270 korda, kasutades ligikaudu 45 000 suurtükimürsku, kaks raketti ja toimus ka 32 õhurünnakut.

Zelenski: Krementšuki kaubakeskuse ründamine oli jultunud terroriakt

"Venemaa tänane rünnak Krementšuki kaubanduskeskusele on üks jultunumaid terroriakte Euroopa ajaloos. Rahulik linn, tavaline kaubanduskeskus, kus olid tavalised tsiviilelanikud," ütles Zelenski. 

Kaubakeskuses viibis vähemalt tuhat inimest ja rünnaku tagajärjel hukkus vähemalt 18 inimest. Lisaks on kadunud 21 inimest.

Maailma liidrid kritiseerisid teravalt Venemaa rünnakut Krementšuki kaubanduskeskusele

"Süütute tsiviilisikute vastu suunatud valimatud rünnakud kujutavad endast sõjakuritegu. Venemaa president Vladimir Putin ja vastutavad isikud võetakse vastutusele," teatasid ühisavalduses G7 liidrid. 

USA välisminister Antony Blinken teatas, et maailm on Venemaa rünnakust šokeeritud. Kaubanduskeskuse rünnaku mõistis teravalt hukka ka ÜRO. 

"See rünnak on kahetsusväärne. Tsiviiltaristut ei tohiks kunagi sihikule võtta," ütles ÜRO pressiesindaja Stephane Dujarric.

Kreml eitab järjepidevalt, et Venemaa ründab Ukrainas tsiviiltaristut. Venemaa kaitseministeerium väitis teisipäeval, et tulistas rakette hoopis Krementšuki linnas asuva relvalao pihta. Sellele järgnenud laskemoona plahvatus põhjustas Venemaa sõnul tulekahju ka kaubanduskeskuses. 

London: Vene armee võimekus väheneb ja nad on saavutanud Severodonetskis ainult taktikalisi edusamme

Suurbritannia kaitseministeeriumi teatel väheneb Venemaa armee lahinguvõimekus ja on saavutanud Severodonetskis ainult taktikalisi edusamme. 

Suurbritannia teatel jätkavad Ukraina väed pärast Severodonetskist taandumist oma positsioonide kindlustamist Lõssõtšanski linnas. Ukraina väed jätkavad edukaid rünnakuid Venemaa tagalas, vahendas The Guardian. 

Pariis saadab Ukrainale Prantsusmaal toodetud soomustransportöörid

"Vaenlase tule all olevatel aladel liikumiseks vajab armee soomusmasinaid. Prantsusmaa tarnib märkimisväärses koguses seda tüüpi relvastatud transpordivahendeid VAB," ütles Prantsusmaa kaitseminister Sebastien Lecornu. Minister ei täpsustanud, millal sõidukid jõuavad Ukrainasse. 

VAB-i töötasid 1970. aastate alguses välja Prantsusmaa firmad Saviem ja Renault.

Lecornu lisas, et Pariis uurib võimalust tarnida Ukrainasse Prantsusmaal ehitatud laevade vastaseid Exocet rakette, vahendas CNN. 

Forbes: Venemaa tulistas nädalavahetusel Ukrainas välja rakette väärtusega kuni 220 miljonit dollarit

Forbes teatas, et Vene väed lasid 25.–26. juunil välja 60–80 kaugmaaraketti, mis läks Moskvale maksma umbes 150–220 miljonit dollarit. 

Zelenski vestles enne NATO tippkohtumist Stoltenbergiga

"Suhtlesin telefoni kaudu NATO peasekretäriga. Rõhutasin võimsa raketitõrjesüsteemi tähtsust Ukraina jaoks, et ära hoida Venemaa terrorirünnakuid," kirjutas Zelenski sotsiaalmeedias. 

USA ametnikud: Valge Maja kahtleb Ukraina võimekuses vallutada tagasi kogu oma kaotatud territoorium

"Valge Maja ametnikud on kaotamas kindlustunnet, et Ukraina suudab tagasi võtta kogu territooriumi, mille riik on Venemaale viimase nelja kuu jooksul kaotanud," ütlesid USA ametnikud telekanalile CNN. 

Ametnikud siiski rõhutasid, et USA ei kavatse survestada Ukrainat tegema sõja lõpetamiseks ametlikke territoriaalseid järeleandmisi. Samuti loodab USA, et Ukraina väed suudavad aasta lõpus vastupealetungi käigus tagasi vallutada märkimisväärse osa oma territooriumist. 

Mõned administratsiooni liikmed leiavad samuti, et Ukraina suudab tagasi vallutada kogu oma kaotatud territooriumi. 

Mõkolajivi linnapea: Vene väed kasutasid linna pommitamisel kassettlahingumoona

Mõkolajivi linnapea Oleksandr Senkevitš teatas, et Venemaa kasutas esmaspäeva hilisõhtul linna pommitamisel raketiheitjat.

Ohvrite arvu kohta täpsed andmed puuduvad, kannatada said mitmed elumajad. Linnapea sõnul leiti ühistranspordipeatuse lähedalt kassettlahingumoona. 

ISW: Vene võimud väldivad jätkuvalt üldmobilisatsiooni väljakuulutamist

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel otsivad Venemaa võimud võimalusi, et täiendada oma vägesid Ukrainas. Kreml ei plaani üldmobilisatsiooni siiski välja kuulutada. USA kõrge kaitseametniku sõnul on Venemaa armeel tõsine puudus ohvitseridest. 

Vene väed jätkasid esmaspäeval Lõssõtšanskist edelas edasiliikumist, kuid pole katkestanud Ukraina maapealset ühendust linnaga.

Ukraina peastaap teatas, et Vene vägede pealetung Lõssõtšanski-Bahmuti maanteele oli osaliselt edukas.

Ukraina väed tõrjusid tagasi Venemaa rünnakud Pidlisnest põhja pool, mis asub Lõssõtšanskist lõuna pool. Vene väed pole edu saavutanud ka Slovjanski suunal.

Ida-Ukrainas jätkuvad ägedad lahingud Autor/allikas: SCANPIX/AFP/BAGUS SARAGIH

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 35250 (võrdlus eelmise päevaga + 250);

- tankid 1567 (+15);

- jalaväe lahingumasinad 3704 (+17);

- lennukid 217 (+0);

- kopterid 185 (+1);

- suurtükisüsteemid 778 (+7);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 243 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 102 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 636 (+0);

- tiibraketid 139 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 2589 (+14);

- laevad / paadid 14 (+0);

- eritehnika 61 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/BBC/Reuters/DW

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: