Sinivetikas vohab lisaks Pirita rannale nüüd ka Peipsil

Sinivetikas rannas.
Sinivetikas rannas. Autor/allikas: Czarek Sokolowski/AP Photo/Scanpix

Terviseamet võttis nädala algul Pirita rannast ja Peipsi järve äärest sinivetikate proovi ning avastas õitsengu ja potentsiaalselt toksilised liigid.

Terviseameti kinnitusel on nii Kallastel kui ka Pirital tegemist sinivetikaga. Amet võttis proovid ka Verevi järvest, kuid need tulemused ei ole veel saabunud.

Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialisti Aune Annus-Urmeti sõnul on nii mitmetes siseveekogudes kui ka avamerel juba sinivetikakogumid näha. Õitsengud võivad püsida veel kaks kuni kolm nädalat. 

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada vett alla neelates. Ohus on eelkõige väikesed lapsed, eakad ning kodu- ja karjaloomad. Näiteks piisab koertel mürgituse saamiseks karva lakkumisest pärast sinivetikaga reostunud vees ujumist.

Annus-Urmet rääkis ERR-ile, et sinivetikamürgituse sümptomid sarnanevad gripi omadega: naha ja silmade punetus, kõhulahtisus, palavik, nohu, köha, lihasevalud, huulte pragunemine ning tasakaaluhäired.

Suplejatel tasub meeles pidada, et kui vesi on kollakas-roheline või kalda äärt katab kopituse lõhnaga tihe roheline mass, siis võib olla tegu sinivetikatega ja ujuma ei tasu sinna minna.

Täpsem info suplusvee ohutuse kohta

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: