Iisrael saab uue peaministri ja erakorralised valimised

Israeli peaminister Naftali Bennett ja senine välisminister Yair Lapid, kellest saab ajutine peaminister
Israeli peaminister Naftali Bennett ja senine välisminister Yair Lapid, kellest saab ajutine peaminister Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Ronen Zvulun

Iisraeli uueks peaministriks saab Yair Lapid tsentristlikust erakonnast Yesh Atid, kes võtab ameti üle aasta peaminister olnud Naftali Bennettilt. Riigis on kaheksaparteilise koalitsiooni kokkukukkumise tõttu 1. novembril kavas erakorralised valimised.

Iisraeli just lagunenud koalitsioon leppis aasta tagasi kokku, et peaministri amet roteerub kahe erakonna vahel, vahendab BBC.

Kaheksast erakonnast koosnev koalitsioon lagunes eelmine nädal, mistõttu sügisel peab Iisrael korraldama taas erakorralised valimised.

Need oleksid viiendad valimised Iisraelis nelja aasta jooksul.

Iisraeli parlamendis Knessetis on poliitiliste jõudude vahel tugevad erimeelsused ning isegi valitsuse laialiajamise eelnõu takerdus menetluses korduvalt.

Valitsuse lagunemine võib anda poliitilise avangu Iisraeli endisele pikaaegsele peaministrile Benjamin Netanyahule, kes on saanud korruptsioonisüüdistuse.

Netanyahu juhitud parempoolne erakond Likud peaks prognooside kohaselt säilitama ka järgmises parlamendikoosseisus enamuse.

Värskelt ametisse saanud peaminister Bennett teatas hiljuti oma parempoolse Yamina erakonna liikmetele, et tema enam valimistel ei kandideeri.

58-aastane Lapid on valitsusjuht järgmise valitsuse moodustamiseni. Algul pidid Lapid ja Bennett ametid vahetama 2023. aasta septembris.

Lagunenud valituskoalitsioon oli Iisraeli ajaloo maailmavaateliselt kõige mitmekesisem, mille osalisteks oli esimest korda riigi loomisest ka araablaste erakond.

Kuigi Bennett püüdis valitsuse tööd hoida teemade juures, milles on kõigi erakondade ühisosa, hakkas koalitsioon esimese valitsusaasta lõpuks lagunema.  

Endine peaminister Netanyahu nimetas uudist valitsuse lagunemisest heaks uudiseks miljonite Iisraeli kodanike jaoks.

Poliitiline ebastabiilsus tuleb Iisraeli jaoks tundlikul ajal, kuna riigis tõuseb elukallidus, konflikt palestiinlastega ägeneb ja rahvusvaheliselt tekitab Iisraeli jaoks muret uus võimalik tuumalepe Iraaniga.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: