Ukraina alustas elektri eksporti Euroopa Liitu

Elektriliinid Kiievi oblastis.
Elektriliinid Kiievi oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Valentyn Ogirenko

Ukraina alustas neljapäeval elektrienergia eksporti Rumeeniasse, pärast seda kui maikuus sai Ukraina võrk Euroopa Liidu omaga sünkroniseeritud.

Selleks, et Ukraina saaks oma EL-i naabritele elektrit eksportida, tuli esmalt täita rida tehnilisi tingimusi. Nende täitudes sünkroniseeriti märtsis Ukraina ja Moldova elektrivõrgud Euroopa Liidu omaga. Esialgu ei pidanud eksport algama enne järgmist aastat, kuid Ukraina võrguoperaator täitis vajalikud nõudmised ennaktempos.

Rumeenia on esimene riik, kes Ukrainast elektrit saab ning seejuures erakordselt odavalt – hind on 70 protsenti madalam kui praegune Rumeenia turu keskmine.

Alates 30. juunist võib Ukrainast Rumeeniasse eksportida kuni 100 megavatti elektrit. Tõenäoliselt maht kasvab, lähtudes ülekandeliini stabiilsusest ja turvalisusest.

Järgmisena on kavas eksportida Ukraina elektrit ka Slovakkiasse ja Ungarisse, kust see jõuab Euroopa elektrisüsteemi. Eraldi liiniga Poola saab eksportida ligikaudu 200 megavatti elektrit.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles neljapäeva hilisõhtuses pöördumises, et elektriekspordiga alustamine oli järjekordne oluline samm Ukraina liikumisel Euroopa Liidu suunas.

"Tänu Ukraina elektrile saab asendada suure osa Venemaa gaasist, mida kasutavad Euroopa tarbijad. Seega meie jaoks ei ole küsimus ainult ekspordituludes, vaid ka kogu Euroopa julgeolekus," ütles Zelenski.

Ta rõhutas, et Ukraina elektrisüsteemi sünkroniseerimine Euroopa Liidu süsteemiga toimus pärast seda kui sõda algas. "Ukraina teeb asju, mis kunagi tundusid võimatud," sõnas president.

Ukraina peaministri Denõs Smõhali sõnul suudaks Ukraina eksportida Euroopasse kuni 2,5 gigavatti elektrit.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Allikas: Reuters, Romania Insider

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: