Välisinvestorid võivad lahkuda Venemaa Sahhalin 2 gaasiprojektist

Sahhalin 2 gaasiprojekt
Sahhalin 2 gaasiprojekt Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Sergei Karpukhin

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas dekreedi, mis annab Sahhalin 2 gaasiprojekti õigused üle uuele Venemaa firmale. Seetõttu võivad projektist lahkuda välisinvestorid.

Putini dekreedis viidatakse ohtudele Venemaa rahvuslikele huvidele ja majanduslikule julgeolekule. Investoritel on nüüd üks kuu aega teatada, kas nad omandavad uues ettevõttes osaluse. Need, kes projektist lahkuvad, ei pruugi saada täielikku hüvitist, vahendas Bloomberg

Energiafirma Shell omab projektis 27,5 protsendi suurust osalust. Firma teatas juba kevadel, et plaanib projektist lahkuda. 

Shelli juht Ben van Beurden ütles nädala alguses, et firma on teinud edusamme oma osaluse müümisel. Shelli osaluse väärtus projektis on umbes 4,1 miljardit dollarit. Asjaga kursis inimesed ütlesid Bloombergile, et Hiina energiafirmad peavad Shelliga läbirääkimisi, et osta Sahhalini projektis osalus. 

Jaapani firmad Mitsubishi ja Mitsui omavad Sahhalin 2 projektis 22,5 protsendi suurust osalust. Peaminister Fumio Kishida ütles veel märtsis, et riik ei lahku projektist. 

"Jaapan kaalub Venemaa veeldatud maagaasi asendada teistest riikidest hangitud gaasiga. Valitsus uurib endiselt, kuidas Putini dekreet mõjutab Jaapani firmade õigusi ning riigi veeldatud maagaasi importi," ütles reedel Jaapani kaubandusminister Koichi Hagiuda. 

Mitsui aktsia hind langes reedel 5,5 protsenti. Mitsubishi aktsia hind 5,4 protsenti. 

Venemaa gaasimonopolile Gazprom kuulub 50 protsenti Sahhalini projektist. Putini dekreedi kohaselt saab Gazprom uues ettevõttes automaatselt sama suure osaluse. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: