Usbekistan kuulutas rahutuste tõttu välja eriolukorra

{{1656830640000 | amCalendar}}
Foto: sotsiaalmeedia

Usbekistani president Šavkat Mirzijojev kuulutas rahutuste tõttu riigi loodeosas asuvas Karakalpakkia autonoomses vabariigis välja eriolukorra, kus võimud on asunud julmalt proteste maha suruma.

Presidendi määruse kohaselt kestab eriolukord 2. augustini, vahendas Interfax.

Päev varem teatas Usbekistani siseministeerium, et Karakalpakkia pealinnas Nukusis korraldati riigi põhiseaduse muudatuste tõttu ebaseaduslik meeleavaldus.

Muudatused põhiseaduses pidid muu hulgas nägema ette Karakalpakkia autonoomsuse vähendamist. Reuters vahendas, et president otsustas loobuda kavatsusest kärpida Karakalpakkia autonoomsust.

Usbekistani siseministeeriumi pressiteenistuse teatel kaasati "avaliku korra rikkumiste ärahoidmiseks ja kodanike erinevate õigusrikkumiste toimepanemise vältimiseks õiguskaitseorganite jõud ja vahendid."

President Mirzijojevi sõnul loopisid meeleavaldajad kive, süütasid tulekahjusid ja ründasid politseinikke. Tema sõnul on rahutustes saanud surma nii tsiviilisikuid kui ka politseinikke.

"Kahjuks on nii tsiviilelanike kui ka korrakaitsjate seas ohvreid," ütles president pressiteates, kuid ei täpsustanud kannatanute arvu.

Eksiilis elav opositsioonipoliitik Pulat Ahunov ütles Reutersile, et tema kohalike kontaktide ja videotõendite järgi on surma saanud vähemalt viis inimest. Ta lisas, et kinnitamata andmeil on surma saanud tegelikult kümneid inimesi.

Ahunov ütles, et inimesed ei saa eriolukorra tõttu ringi liikuda ja informatsiooni saada.

Usbekistani uudisteportaal aga vahendas Karakalpakkia terviseministeeriumi teadet, mille järgi on rahutuste tagajärjel haiglasse viidud tuhanded inimesed.

Laupäeval tegid Karakalpakkia parlament, valitsus ja siseministeerium ühisavalduse, milles teatati, et õiguskaitseorganid pidasid kinni grupi rahutuste korraldajaid, keda süüdistatakse kavatsuses piirkonnas võimu haarata.

Laupäeval Nukusi saabunud president Mirzijojev lubas, et riigi avaliku julgeoleku rikkujate suhtes võetakse kasutusele ranged meetmed.

"Seaduse raames rakendatakse rangeid meetmeid nende isikute suhtes, kes üritavad praegu rahu ja avalikku julgeolekut häirida. Usbekistanil on piisavalt jõudu ja võimeid, et tagada reegel "seadus on ennekõike, kuriteo eest karistamine on vältimatu"," ütles Mirzijojev kohtumisel Karakalpakkia parlamendi saadikute ja vabariigi aktivistidega.

Erinevate allikate teadete kohaselt on Karakalpakkias kehtestatud komandanditund ning vabariigist välja- ja sissepääs on piiratud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: