Bloomberg: Saksamaal on esimest korda 1991. aastast kaubandusdefitsiit

Hamburgi tehas Saksamaal
Hamburgi tehas Saksamaal Autor/allikas: SCANPIX/Markus Scholz/dpa via AP

Kasvanud sisendhinnad on vähendanud Saksa ekspordist sõltuva majandusmudeli konkurentsivõimet, vahendab Bloomberg.

Saksa statistkaamet teatas esimest korda kolmekümne aasta jooksul kaubandusdefitsiidist Saksa majanduses. Saksamaa jaoks on import läinud kallimaks ja riigi toodangu vastu on varasemast leigem huvi.

Kaubandusdefitsiit oli maikuus ligikaudu 1 miljard eurot, piiriülene kaubandus langes 0,5 protsenti ja import tõusis 2,7 protsenti, mis oli rohkem kui majandusteadlased eeldasid.

Esialgsete andmete põhjal kasvas eksport Saksamaalt 11,7 protsenti ja import Saksamaale 27,8 protsenti võrrelduna 2021. aasta maikuuga.

Eksport Vene Föderatsiooni kasvas 29,4 protsenti ühe miljardi euroni 2022. aasta aprillist maini peale 60-protsendilist langust veebruarist märtsini sel aastal. Import Venemaalt langes aprillist maini 9,8 protsenti ehk 3,3 miljardit eurot.

Seoses Venemaa kallaletungiga Ukrainale ning Hiina karmide koroonapiirangute tõttu on ülemaailmsed tarneahelad suure surve all, mis mõjutab eriti Saksamaa ekspordile orienteeritud majandusmudelit.

Saksa tööstuse jaoks olulised energia, toidu ja varuosade hinnad olid maikuus ligi 30 protsenti kõrgemad kui 2021. aasta mais. Samal ajal kallines eksport sellest vaid pool.  

Kokku on Saksamaa eksport väärtuses 125,8 miljardit eurot ja ja imporditud kaupade ja teenuste väärtus 126,7 miljardit eurot. Seega oli kaubandusdefitsiit 1 miljard eurot 2022. aasta maikuus. Veel aprillis oli Saksa majanduse kaubandusülejääk 3,1 miljardit eurot ja 2021. aasta maikuus 13,4 miljardit eurot.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: