Riigikogu tuleb kolmapäeval erakorraliselt kokku

Riigikogu esimees Jüri Ratas kutsus valitsuse ettepanekul kolmapäevaks kokku riigikogu erakorralise istungi, et arutada Soome ja Rootsi NATO-ga liitumislepingu ratifitseerimist.

Erakorralise istungjärgu esimene istung algab kell 12 ja kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Esimese istungi päevakorras on valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu esimene lugemine.

Üks tund pärast esimese istungi lõppu algab väliskomisjoni istung.

Erakorralise istungjärgu teine istung algab kaks tundi pärast esimese istungi lõppu ja kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Teise istungi päevakorras on valitsuse algatatud Soome ja Rootsi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu teine lugemine.

Teisipäeval allkirjastas Eesti alaline esindaja NATO juures suursaadik Jüri Luik koos ülejäänud 29 liitlasega Brüsselis Soome ja Rootsi liitumisprotokollid. Valitsus pidas seejärel erakorralise istungi, kus tegi ettepaneku, et kolmapäeval koguneks riigikogu ratifitseerimist arutama.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Eesti ratifitseerimisprotsessiga loodetavasti üks kiiremaid.

"Kinnitasin juba kevadel oma Soome ja Rootsi kolleegidele, et neil pole NATO-s paremat sõpra kui Eesti," märkis Kallas.

Peaminister ütles ka, et tegu on ajaloolise pöördepunktiga. "Peagi kuulub NATO-sse kogu Põhjala ja Balti regioon. See tugevdab nii kogu regiooni kui ka terve alliansi kaitset. Vaid pool aastat tagasi nõudis Venemaa ultimaatumitega NATO uste sulgemist, kuid NATO on ühtsem kui kunagi varem ja loodan, et on peagi kahe võimeka liitlase võrra tugevam," sõnas peaminister.

Soome ja Rootsi esitasid taotlused NATO-ga liitumiseks tänavu 18. mail. NATO riigi- ja valitsusjuhid otsustasid eelmisel nädalal Madridi tippkohtumisel kutsuda Soome ja Rootsi NATO-ga ühinema. 5. juulil allkirjastati Brüsselis liitumisprotokollid, mille peavad nüüd ratifitseerima 30 NATO liikmesriiki.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: