USA föderaalvalitsus pole nõus kodakondsuskontrolliga Arizona valimistel

Valijad Arizonas 2020. aasta sügisel
Valijad Arizonas 2020. aasta sügisel Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Matt York, File

Justiitsministeerium püüab takistada uue Arizona seaduse jõustumist, millega nõutaks kodakondsuse tõendamist valijaks registreerudes, vahendab CNN.

Arizona vabariiklasest kuberner Doug Ducey allkirjastas uue seaduse märtsis ning see pidi jõustuma järgmise aasta jaanuaris.

Kohtuasja dokumentide alusel lükkas USA Ülemkohus 2013. aastal tagasi samasuguse Arizona seaduse. USA justiitsministeeriumi hinnangul on Arizona uus seadus vastuolus föderaalse valimisseadusega (National Voter Registration Act), kuna seadus nõuaks kodakondsuse tõendamist föderaalsetel valimistel.

USA justiitsministeeriumi inimõiguste osakonna asejuhi sõnul kehtestab Arizona uus seadus ebaseaduslikud ja ebavajalikud nõuded, mis takistavad valijatel föderaalsetele valimistele valijaks registreeruda.

Arizona on üks osariikidest, kus vabariiklased püüavad hääletusprotseduure endale soodsaks muuta. Demokraadid on korduvalt nimetanud selliseid seadusi vabade ja õiglaste valimiste õõnestamiseks.

Arizonas on juba vaja tõestada USA kodakondsust osariiklikel valimistel, kuid uue seadusega soovitakse laiendada see kohustus föderaalsetele valimistele.

Praegu peavad Arizona valijad föderaalsetel valimistel suuliselt üle kinnitama, et nad on USA kodanikud, kuid nad ei pea seda dokumendiga tõestama.

Arizona osariigi peaprokuröril on juba praegu õigus uurida väiteid kodakondsuse puudumisest valimistel.

Ducey sõnul annab uus seadus valijate registreerimise asjakorralduses selguse.

Seaduse kriitikute sõnul on see kahjulik valijagruppidele, kel ei pruugi olla osariigi autojuhiluba või isikutunnistuskaarti. Eelkõige puudutaks see üliõpilasi, vanureid ja inimesi indiaanlaste hõimukogukondades.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: