Koalitsioonikõnelused kestsid neljapäeval varahommikuni
Kolmapäeva keskpäeval alanud Reformierakonna, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kõnelused võimuliidu moodustamiseks kestsid öö läbi ja lõppesid selleks korraks varahommikul.
"Päike tõuseb ja lõpetasime tänaseks kõnelused, paraku ilma tulemuseta," teatas Reformierakonna juht Kaja Kallas kell 3.34 Twitteris.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Riina Sikkut ütles Vikerraadio hommikusaates, et öösel vastu neljapäeva kokkuleppele ei jõutud, sest Reformierakond ja Isamaa vaidlesid perehüvitiste üle ja sinna see ka siis jäi.
"Neil on erinevad vaated, kui helde tasub olla," märkis Sikkut.
Väga suur soov on kasutada võimalust ja eestikeelsele haridusele üle minna, ütles Sikkut. "Kahju, et see suur soov leiab väljundi aastaarvu deklareerimise näol," lisas ta. Juhtub see üleminek aga Sikkuti sõnul ainult siis, kui õpetajate palk tõuseb.
"Öö hakul jõuti kokkuleppele olulises mahus kõigi energiatarbimise viiside osas – kaugküte, gaasiküte elektriküte – automaatse hüvitise pakkumiseks, arvetega pole inimestel vaja kuhugi joosta," ütles Sikkut. "Raha selleks tuleb CO2 kvoodiraha arvelt, reservide arvelt ja suurema eelarvedefitsiidi arvelt."
Hinnalagi tuleb kõigile võrdselt ja automaatselt, kordas Sikkut. Tuleb ka mahupiir, lisas ta.
Riik peab mitmekordistunud gaasi ja elektri hinnad enda kanda võtma, lisas Sikkut. Fikseeritud hinnaga elektriostu hinnapakett tuleb, lisaks tuleb hüvitis kütteperioodiks, selgitas ta.
Kõnelused jätkuvad perehüvitiste teemal neljapäeva pärastlõunal pärast seda, kui kolme erakonna esimehed on välja puhanud, ütles Sikkut. Kokkulepe on soovi korral võimalik tunni jooksul sõlmida, lisas ta.
"Isamaa on olnud kõige jäigem osapool läbirääkimistel," ütles Sikkut.
Seeder: lahti on energia, perehüvitiste detailid
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles neljapäeva hommikul ERR-ile, et pooled leppisid kokku elektri osas, et eratarbija saaks osta Eesti Energialt elektrit omahinna pluss CO2 hinnaga, millest lahutatakse 50 eurot riigi kompensatsioonina megavatt-tunni kohta.
Seederi sõnul on vaidluse all, kas 50 euro osa tuleb ainult kütteperioodiks või jääbki see hüvitis alles ning kas peaks olema tarbimise ülempiir.
Gaasi ja kaugkütte hinnapiiriks on erakonnad kokku leppinud 80 eurot megavatt-tunni kohta, mida ületavast hinnast kompenseeriks riik 80 protsenti.
Seeder tõdes, et kaugkütte puhul mahupiirangut panna pole võimalik.
Perehüvitiste küsimuses käib Seedri sõnul vaidlus veel Isamaa soovi üle panna koalitsioonileppesse lasterikastele peredele toetus 700 eurot ja indekseerimine, Reformierakond pakub 600 eurot ja indekseerimine või 700 eurot ilma indekseerimiseta.
Hariduse kohta on olemas kokkulepe, et alusharidus läheb 2024. aastal üle eestikeelsele õppele.
"Kui mõni lasteaiarühm ei saa toime, saab omavalitsus taotleda erandit," ütles Seeder. "Otsust erandit anda omavalitsus ei tee, seda hakkab arutama spetsiaalne valitsuse juurde moodustatud komisjon, kes teeb valitsusele erandi tegemiseks ettepaneku, kui see näib asine."
Põhihariduses lähevad 2024. eestikeelsele õppele üle esimesed ja neljandad klassid. Neile erandivõimalust ei tule.
Toimetaja: Mari Peegel
Allikas: AK