Läti plaanib ajateenistuskohustuse laiendada ka naistele ja välislätlastele

Naissõdur
Naissõdur Autor/allikas: LSM/LETA, Sintija Zandersone

Uus Läti kaitseväeteenistuse süsteem peaks hõlmama ka lätlasi, kes elavad teistes riikides ning olema kohustuslik ka naistele, teatas Läti kaitseministeeriumi esindaja Kaspars Galkins, vahendab Läti ringhääling LSM.

Galkinsi sõnul on Läti kaitseministeeriumi pakutud kohustus uus ühiskondlik lepe ühiskonna ja Läti riigi vahel, seega peavad kõik Läti kodanikud osalema riigi kaitses. Kuna see oleks Läti iseseisvuse kõige tugevam tagatis, siis kavatsetakse süsteemi hõlmata ka lätlasi, kes elavad teistes riikides ja vastavas eavahemikus, lisas Galkins.

"Läti ühiskond peab muutma oma mõtteviisi ja võtma omaks arusaama, et riigi relvajõududes teenimine on au ja kohustus nõnda nagu Soomes, mitte karistus," teatas Galkins.

Samuti olevat välislätlaste osalus Läti riigikaitseorganisatsioonis Zemessardzes näidanud, et inimesed on valmis regulaarselt naasma välismaalt kodumaale õppustele.

Kuigi praegu on kaitseväekohustus planeeritud kohustuslikuna ainult Läti meessoost kodanikele, saaks selle teha kohustuslikuks kõigile. Piiranguid seab vaid napp eelarve. Läti kaitseministeerium teatas, et nad toetavad soolise võrdõiguslikkuse printsiipi.

Praegu pole veel teada, mismoodi Läti kaitseministeerium kavatseb motiveerida kutsealustel kohale ilmuda. "Me uurime praegu Soome süsteemi," lisas Galkins.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: