Vase hinna langus võib olla märk majanduslangusest

Vaserullid Prantsusmaal Nexansi tehases
Vaserullid Prantsusmaal Nexansi tehases Autor/allikas: SCANPIX/DENIS CHARLET / AFP

Vase väärtus langes 2020. aasta tasemele, vahendab Wall Street Journal. Hinnalanguse põhjuseks võib olla Föderaalreservi otsus tõsta intressimäärasid USA-s ning tarneraskused Hiina koroonapiirangute tõttu.

Vase hind langes kahe aasta madalaimale tasemele ning investorid kardavad peatset majanduslangust.

Vase futuurid oli 3,508 dollarit naela kohta (umbes 6,7 eurot kg kohta), mis on madalaim tase alates 2020. aasta novembrist. Vaske kasutatakse nii ehituses kui ka elektroonikatööstuses. Vase hind on viimased viis nädalat järjest langenud, olles enne seda saavutanud hinnatipu märtsis.

Analüütikute hinnangul on vase nõudlus langenud USA Föderaalreservi otsuse tõttu tõsta intressimäärasid ning Hiina karmide koroonapiirangute tõttu, mis on tekitanud tõrkeid rahvusvahelistes tarneahelates.

Kuna vase hind on väga tundlik üleilmse tööstussektori väljavaadete osas, siis peetakse seda üheks globaalse majandusseisu mõõdikuks.

Paljud investorid panustavad vase hinna languse jätkumisele. Vase hind tõusis varem märtsis Vene-Ukraina sõja puhkemise tõttu erakordselt kõrgele. Venemaa on oluline vasetootja.

Alates tipuhinna saavutamisest on vase hind umbes 30 protsenti langenud.

Analüütikute hinnangul võib vase hind langeda käesoleva aasta lõpuni. USA Föderaalreserv on tõstud intressimäärasid määral, mida pole USA-s nähtud alates 1980ndatest aastatest. Hiina karmid koroonapiirangud on samuti nõudlust vähendanud, kuna Hiina majandus tarbib ligikaudu poole kogu maailma vasest.

Vase hind võib tõusta kui Föderaalreserv aeglustab intressimäärade tõstmist või Hiina majandus taastub varasemale tasemele.

Osa analüütikuid samas hoiatab, et vask ei ole alati olnud usaldusväärne mõõdik maailma majanduse hindamiseks. Kuigi vase hinna langus eelnes majandussurutistele 1980ndatel ja 1989ndatel, siis on vase hind langenud ka majandustõusude ajal ning tõusnud väärtuses enne majanduslangusi.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: