Sõja 137. päev: Vene raketirünnakus hukkus vähemalt 15 inimest

{{1657427340000 | amCalendar}}
Päästetööd Tšassiv Jaris kortermaja juures.
Päästetööd Tšassiv Jaris kortermaja juures. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Vene vägede raketirünnakus Donetski oblastis asuvale Tšassiv Jari linnale hukkus kortermaja varingus vähemalt 15 inimest ning paarkümmend inimest on seni rusude all.

Oluline kell 22.30:

- Vene väed pommitasid Donetski oblastis kortermaja, hukkus vähemalt 15 inimest;

- Ukraina valmistub lõunas vasturünnakuks, soovitas elanikel lahkuda;

- Kaks tsiviilisikut hukkus Siverski pommitamises;

- Zelenski: vaid kaasaegsed ja võimsad relvad saavad Venemaa vastu;

- Ajaleht: Saksamaa blokeerib EL-i rahaabi Ukrainale;

- Zelenski kutsus tagasi mitmed suursaadikud;

Vene väed pommitasid Donetskis kortermaja, hukkus vähemalt 15 inimest

Venemaa raketid tabasid Donetskis kortermaja, mis varises rünnaku järel kokku. Rünnakus hukkus vähemalt 15 inimest, vahendas BBC:

Paarkümmend inimest on endiselt rusude all ja kardetakse olevat hukkunud. Viis inimest suudeti rusude alt elusal välja tuua.

Tšassiv Jari asub Kramatorski linna lähedal.

Oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko teatas pühapäeva hommikul Telegramis, et Tšassiv Jari linnas toimus laupäeva õhtul rünnak, sel ajal oli kinnitatud kuue inimese hukkumine ning rusude all oli veel 34 inimest.

Kõrõlenko sõnul tabasid kortermaja Vene vägede Uragani raketid.

President Volodõmõr Zelenski kabinetiülem Andri Jermak ütles, et "tegemist on järjekordse terrorirünnakuga" ning Venemaa tuleks lisada terrorismi toetavate riikide nimekirja.

Kaks tsiviilisikut hukkus Siverski pommitamises

Kaks inimest sai surma, kui Vene väed pommitasid Donetski oblastis Siverski linna, ütles oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko, lisades, et lisaks sai kaks inimest vigastada.

Soledari linnas sai pommitamises viga kolm inimest ning Bahmutis hävis Vene vägede pommirahes seitse hoonet, ütles Kõrõlenko.

Ukraina valmistub lõunas vasturünnakuks, soovitas elanikel lahkuda

Ukraina asepeaminister Irina Vereštšuk soovitas pühapäeval Hersoni oblasti elanikel oma kodudest lahkuda, sest Ukraina kavatseb okupeeritud aladel korraldada vasturünnaku.

"On selge, et toimuvad lahingud, on suurtükituli. Seetõttu kutsume inimesi kohe evakueeruma," ütles Vereštšuk, lisades, et täpset vasturünnaku algamise aega ei saa ta välja öelda.

"Aga ma tean kindlalt, et seal ei tohiks olla naisi ja lapsi, et neid ei kasutataks inimkilbina," lausus Vereštšuk.

Ukraina kaotas kontrolli suure osa Hersoni oblasti üle Venemaa sissetungi esimestel nädalatel.

Ajaleht: Saksamaa blokeerib EL-i rahaabi Ukrainale

Saksamaa on blokeerinud Euroopa Liidu poolt Ukrainale kavandatud üheksa miljardi euros suuruse abi saatmist, vahendas The Kyiv Independent väljaande Corriere Della Sera andmeid.

Väljaande andmeil on Saksamaa blokeerinud abi saatmist rohkem kui kuu ning Berliin on olnud nõus vaid esimese miljardi andmisega Ukrainale. Ajalehe väitel on Saksamaa bloki taga riigi rahandusminister Christian Lindner, kes pole nõus sellega, et Brüssel pakub Ukrainale rahalist abi Euroopa Liidu ühisvõla arvel.

Vene vägede rünnakud Slovjanskile jätkuvad

Briti kaitseministeeriumi teatel jätkavad Vene väed rünnakuid Slovjanski piirkonnas ning on tõenäoliselt liikunud edasi ka Popasna lähistel.

Ukraina relvajõudude hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 37 300 (võrdlus eelmise päevaga +100);

- tankid 1641 (+3);

- soomustransportöörid 3823 (+8);

- lennukid 217 (+0);

- kopterid 188 (+1);

- suurtükisüsteemid 834 (+2);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 247 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 108 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 676 (+2);

- tiibraketid 155 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 2694 (+7);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 66 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Zelenski: vaid kaasaegsed ja võimsad relvad saavad Venemaa vastu

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles oma igaõhtuses videopöördumises, et vaid Venemaa saab peatada vaid kaasaegsete ja võimsate relvadega.

"Viimase 24 tunni jooksul on Venemaa tabanud Mõkolajivit, Harkivit, Krõvõi Rihi ja Zaporižžja oblasti alasid. Ta on võtnud sihikule elamupiirkonnad - täiesti sihilikult, tavalised majad, tsiviilobjektid, inimesed. On ohvreid, surnuid ja haavatuid. Ükski päev ega öö ei möödu jõhkrate rünnakuteta Donbassis - Slovjaski suunal, Bahmutis, Avdijivkas. Vaid kaaseaegsed ja võimsad relvad saavad selle terrori peatada," ütles Zelenski.

Zelenski tänas USA-d otsuse eest Ukrainat 400 miljoni dollarise sõjalise abipaketiga toetada ning HIMARS mitmikraketiheitjate eest.  

Venemaa rünnakutes sai laupäeval Harkivis vigastada kolm tsiviilelanikku, kuigi Venemaa peamised rünnakud on keskendunud Luhanski ja Donetski aladele.

Ukraina ametiisikud teatasid rünnakutest mõlemas oblastis, briti kaitseministeerium aga hoiatas, et Moskva koondab reservvägesid üle Venemaa Ukraina piiri lähedale.

Inimesed koristamas pommitatud hoonete varemeid Kiievi Oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/Sergei CHUZAVKOV/AFP

Zelenski kutsus tagasi mitmed suursaadikud

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas laupäeval, et vabastas ametist mitmed Kiievi saadikud välismaal, sealjuures riigi saadiku Saksamaal.

Zelenski teatas Saksamaa, India, Tšehhi, Norra ja Ungari suursaadikute vabastamisest ning ütles, et uued kandidaadid valmistuvad ametisse asuma.

Presindent on alates Venemaa sissetungi algusest 24. veebruaril rõhutanud diplomaatidele rahvusvahelise toe ja relvaabi saavutamise vajalikkust vajalikkust.

Kiievi suhted Vene energiast sõltuva Saksamaaga on seejuures eriti tundlikud. 

Briti kaitseministeerium: Venemaa koondab reserve Ukraina piiri lähedale

Suurbritannia kaitseministeeriumi sõnul tegelev Venemaa reservvägede liigutamisega kogu riigis eesmärgiga koondada need Ukraina lähedale tulevaste pealetungioperatsioonide jaoks.

Suur osa uutest jalaväeüksustest on brittide hinnangul ilmselt kasutusele võtmas pikaajaliselt laos seisnud MT-LB soomustransportrööre. Seni on Venemaa neid jalaväelaste transpordiks eesliinile sobimatuks pidanud.

MT-LB oli 1950-ndatel aastatel loodud algselt suurtükkide vedamiseks, need on väga nõrgalt soomustatud ning kaitseks on paigaldatud vaid kuulipilduja.

Seevastu enamik Venemaa esimestest ešeloni rünnakuüksustest varustati veebruaris jalaväe lahingumasinatega BMP-2, millel oli kuni 33 mm paksune soomus ja võimas 30 mm kahur ja tankitõrje raketiheitja.

Suurbritannia kaitseministeerium märgib, et hoolimata president Putini 7. juuli väitest, et Venemaa sõjavägi pole Ukrainas oma jõupingutusi isegi alustanud, on paljud tema appi saadetud vägedest ajutised rühmitused, mis kasutavad aegunud või sobimatut varustust.

Toimetaja: Barbara Oja, Marko Tooming

Allikas: Reuters, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: