Mais kasvas kaubavahetus kolmandiku võrra

Kaupadest eksportis Eesti mais kõige rohkem mineraalseid kütuseid ja elektrienergiat
Kaupadest eksportis Eesti mais kõige rohkem mineraalseid kütuseid ja elektrienergiat Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Statistikaameti andmetel suurenes kaupade eksport mais võrreldes 2021. aasta sama kuuga 31 protsenti ning import 33 protsenti. Kaubavahetuse puudujääk oli 265 miljonit eurot ja see suurenes mullu maiga võrreldes 88 miljoni euro võrra.

Kaubavahetus kasvas enamike Eesti peamiste kaubanduspartneritega. Eestist eksporditi kaupu jooksevhindades 1,9 miljardi ja imporditi ligi 2,2 miljardi euro eest.

Statistikaameti juhtivanalüütik Evelin Puura tõi välja, et mais toimunud kaubavahetuse kasv oli laiapõhjaline – kasvu oli märgata pea kõigis kaubagruppides, eksport vähenes vaid elektriseadmete kaubagrupis.

Samuti kasvas kaubavahetus peamistesse partnerriikidesse, vaid Venemaa ja Ameerika Ühendriikidega kaubavahetus kahanes. "Venemaaga kaubavahetuse vähenemine on tingitud Ukraina sõjaga seotud sanktsioonide järk-järgult jõustumisest. USA-ga on oluliselt vähenenud elektriseadmete eksport," ütles Puura.

Kaupadest eksporditi mais kõige rohkem mineraalseid kütuseid ja elektrienergiat, elektriseadmeid ning puitu ja puittooteid. Võrreldes möödunud aasta maiga suurenes enim ehk 197 miljoni euro võrra mineraalsete kütuste ja elektrienergia, 59 miljoni euro võrra metalli ja metalltoodete ning 55 miljoni euro võrra puidu ja puittoodete väljavedu. Enim ehk 11 miljoni euro võrra vähenes elektriseadmete eksport.

Eesti suurim ekspordipartner oli Soome, järgnesid Läti ja Rootsi. Soome eksporditi enim metallkonstruktsioone ja muid terastooteid ning elektriseadmeid, Lätti elektrienergiat, vanametalli ja sõiduautosid, Rootsi kommunikatsiooniseadmeid ja kokkupandavaid puitehitisi. Väljavedu kasvas kõige rohkem Lätti, Soome, Rootsi ja Egiptusesse. Lätti suurenes enim elektrienergia, Rootsi ning Egiptusesse töödeldud mineraalkütuste eksport, lisas Puura.

Eesti kaubavahetus kuude kaupa, 2020–2022 Autor/allikas: Statistikaamet

Reeksport Eestist kasvas 36 protsenti, kodumaiste kaupade väljavedu 29 protsenti. Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas 72 protsenti kogu kaupade ekspordist.

Kaupadest imporditi enim mineraalseid kütuseid ja elektrienergiat, metalle ja metalltooteid, elektriseadmeid ning mehaanilisi masinaid. Kõige rohkem ehk 128 miljoni euro võrra kasvas mineraalsete kütuste ja elektrienergia, 91 miljoni euro võrra metalli ja metalltoodete ning 52 miljoni euro võrra puidu ja puittoodete sissevedu.

Kaupu imporditi kõige rohkem Soomest, Leedust ja Saksamaalt. Enim kasvas sissevedu Soomest ja Leedust. Soomest imporditi rohkem elektrienergiat ja vanametalli, Leedust mootorikütuseid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: