Põgenenud Sri Lanka president jõudis Maldiividele

Sri Lanka president Gotabaya Rajapaksa
Sri Lanka president Gotabaya Rajapaksa Autor/allikas: SCANPIX/Andy Buchanan/Pool via REUTERS/File Photo

Sri Lanka president Gotabaya Rajapaksa lubas peale riigis ägenenud proteste ametist tagasi astuda. Enne tagasi astumist põgenes mees riigist ja jõudis Maldiividele, vahendab Reuters.

Saareriigis Sri Lankas on viimastel nädalatel olnud suure protestid valitsuse vastu ning Sri Lanka president teatas eelmine nädal, et astub tagasi. Riiki räsib tugev majanduskriis ja paljud inimesed on Sri Lankast põgenenud. Riigis on puudus välisvaluutast ja autokütusest. Paljud protestijad süüdistavad riigi tabanud majanduslikes probleemides valitsust.

Rajapaksa põgenes riigist koos oma abikaasa ja kahe turvamehega. Sri Lanka valitsusallika sõnul viibib Rajapaksa praegu Maldiivide pealinnas Male's. Tõenäoliselt liigub põgenikust president edasi mõnda teise Aasia riiki.

Sri Lanka immigratsiooniametnike sõnul ei saanud nad Sri Lanka seaduste järgi takistada presidendil riigist lahkuda. Rajapaksa lubas varasemalt kolmapäeval ametist lahkuda kui tuhanded protestijad tungisid presidendi ja peaministri ametihoonetesse.

Sri Lanka presidenti pole avalikult näha olnud alates reedest.

Sri Lanka parlamendispiikrile lähedal asuvad allikad on kinnitanud, et president pole Sri Lanka parlamendile veel oma ametlikku tagasiastumisavaldust esitanud. Väidetavalt peaks president saatma ametliku avalduse ametist tagasi astumiseks kolmapäeva jooksul.

Riigi peaminister Ranil Wickremesinghe on samuti lubanud tagasi astuda. Juhul kui ta seda teeb saab Sri Lanka presidendiks ajutiselt parlamendi spiiker. Sellisel juhul koguneb viie päeva jooksul Sri Lanka parlament ja valib uue presidendi.

Paljud srilankalased süüdistavad riiki tabanud majandusraskustes Rajapaksa perekonda, kes on mänginud olulist rolli riigi poliitikas.

Sri Lankas elab 22 miljonit inimest ning turismist sõltuvale riigile mõjus koroonakriis raskelt. Samuti nähakse süüd sünteetiliste väetiste kasutamise keelus, mistõttu põllumajanduse saagikus langes.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: