Hiina ametlik majanduskasv oli teises kvartalis kõigest 0,4 protsenti

Shanghai linn Hiinas
Shanghai linn Hiinas Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Hiina majanduskasv oli ametlike allikate teatel teises kvartalis kõige madalam alates koroonakriisi algusest. Hiinas on käesoleval aastal kehtestatud mitmeid karme koroonapiiranguid, vahendab CNN.

Maailma suuruselt teine majandus kasvas teises kvartalis (ehk aprillist juunini) kõigest 0,4 protsenti, võrrelduna sama perioodiga eelmine aasta teatas Hiina statistikaamet reedel.

Veel eelmine kvartal oli Hiina majanduskasv 4,8 protsenti. Teatatud 0,4 protsenti on allpool ka ühe protsendi majanduskasvu prognoosi, mida hindasid tõenäoliseks mitmed majandusteadlased Reutersile.

Kvartalipõhiselt langes Hiina SKP teises kvartalis 2,6 protsenti. Tegemist on suurima langusega alates 2020. aasta esimesest kvartalist, mil majandustegevus riigis koroonapandeemia tõttu sisuliselt seiskus. Tollal kahanes Hiina SKP 6,8 protsenti.

Hiina majandusele on raskelt mõjunud valitsuse null-koroona poliitika, mille raames reageeritakse karmilt isegi väikestele koroonakolletele. Lisaks on riigis tekkinud kinnisvarakriis ning majandusteadlaste hinnangul võib riigis tekkida ka võlakriis kinnisvarakriisi tõttu.

Null-koroona poliitika raames on Hiina karantiini alla pannud mitmeid asulaid, sh suurlinna Shanghai, mis on Hiina põhiline finants- ja logistikakeskus. Shanghai karantiini ajal pidid miljonid inimesed püsima enda kodudes, poed ja restoranid ning tehased suleti.

Karmid koroonameetmed kehtestati ka Põhja-Hiinas, kus asuvad mitmed autotehased ja on tugev põllumajandussektor, vahendab The Wall Street Journal.

Koroonavastaseid meetmeid hakati mitmes linnas Hiinas leevendama eelmine kuu. Samas on ebaselge kui kaua praegune olukord kestab Hiina null-koroona poliitika raames.

Majandusteadlaste hinnangul võib Hiina majanduskasv olla aasta lõpuni madal hoolimata karmide koroonameetmete lõpetamisest. Riigis on kasvanud ka töötus noorte seas, 16-24 ealiste seas on peaaegu iga viies töötu.

Tööpuudus Hiina linnades on reedeste ametlike allikate järgi 5,5 protsenti.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN, WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: